Sermaye Piyasasında manipülasyon, cezai ve hukuki sonuçları
Manipulation in the Capital Market, its penal and legal outcomes
- Tez No: 263922
- Danışmanlar: DOÇ. DR. METİN TOPÇUOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, İşletme, Law, Business Administration
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Ticaret Hukuku Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 189
Özet
Bu çalışmanın amacı, manipülasyon suçları hakkında yatırımcıların ve hukuk uygulayıcılarının bilgilendirilmesini sağlayarak etkili bir ceza ve tazminat sisteminin oluşturulmasına hizmet etmektir. Çalışmanın temel çıkış noktası, sermaye piyasasının, yatırımcılar kadar, haksız kazanç sağlamak isteyen manipülatörlerin de artan ilgisine hedef olması nedeniyle bu yapay unsurlardan korunması ihtiyacının her geçen gün daha da artmasıdır.Çalışmada öncelikli olarak, sermaye piyasasının tarihsel gelişimi ve temel kavramları hakkında ön bilgilendirme yapılmıştır. Daha sonra, manipülasyon suçunun unsurları ve çeşitleri irdelenerek, suçun sınırları çizilmeye çalışılmış, cezai ve hukuki sonuçları açıklanmıştır. Çalışmada varılan sonuçlar aşağıdaki gibidir.İlk olarak, manipülasyon suçları ile mücadele, sadece sermaye piyasasını denetim ve gözetim görevi olan kuruluşlara bırakılarak gerçekleştirilemez. Bu suçların önlenmesinde, etkili, uygulanabilir bir ceza ve tazminat sisteminin hayata geçirilmesinde zorunluluk vardır.İkinci olarak, manipülasyon suçlarının en çok işlendiği piyasalar, kamuyu aydınlatma ilkesinin tam olarak işlerlik kazanmadığı piyasalardır. Bu nedenle, kamunun aydınlatılmasının önündeki engeller kaldırılmalı, sermaye piyasasındaki fiyatların, tam, zamanında ve gerçek bilgilere dayalı olarak oluşması sağlanmalıdır.Üçüncü olarak, kanunilik ilkesi gereğince, manipülasyon suçları ile ilgili faildeki suç kastını ortaya koyan objektif işlem kriterlerinin ve suçun unsurlarının yapılacak yasal düzenlemelerle ortaya konması gereklidir.Dördüncü olarak, manipülasyon riskinin azaltılması için, sermaye piyasası araçlarının geniş kitleye yayılmasının sağlanmasına, belli yatırımcılar elinde toplanmasının engellenmesine ve piyasada derinliğin oluşturulmasına yönelik tedbirlerin alınması zorunludur. Bu bağlamda, dağınık vaziyetteki mevzuatın bir araya getirilerek yeni bir Yasanın hayata geçirilmesi gereklidir.Son olarak, sermaye piyasası suçları ile, bu suçlardan kaynaklanan hukuk davalarına bakacak özel ihtisas mahkemelerinin kurularak, yargılamada zaman kaybının önüne geçilmesi ve uygulamada birliğin sağlanması gerekmektedir.ANAHTAR KELİMELER: Sermaye Piyasası, Manipülasyon, Finansal Bilgi, Fiyat, Kamuyu Aydınlatma İlkesi, Haksız Fiil, Tazminat.
Özet (Çeviri)
The objective of this study is to serve for the ends of building an effective penalty and compensation system informing investors and legislation officers of the manipulation crimes. The growing need to preserve the capital market from some artificial factors has drawn inspiration for this study since the capital market has become the target of the investors as well as of the manipulators expecting to acquire unlawful profits.Pre-information on the historical development and basic concepts of the capital market has primarily been cited in this study. Thereafter, the borders of the manipulation have been tried to mark off highlighting the components and types of the crime of manipulation and its penal and legal outcomes have been revealed. The study conclusions are as follows:First, the struggle with manipulation crimes can?t be realized as long as they are confined to the institutions merely in charge of supervision of the capital market. It is mandatory to accomplish a practicable penalty and compensation system so as to prevent these crimes.Second, the markets with high crime rates are the ones where the principle of public information does not entirely get functional. Thus, the barriers to public information are to be removed while the prices in the capital market should be ensured to evolve accurately, at the right time and based on true data.Third, objective treatment criteria asserting the criminal intent of the actor and the factors of the crime regarding manipulation crimes are to be implemented through legal regulations in accordance with the principle of legality.Fourth, it is essential to spread the capital market means to large masses and to prevent the accumulation of these means in certain investors as well as to take necessary measures to set the depth in the market to alleviate the risk of manipulation. Within this context, a new Law is to be accomplished bringing the incomplete legislation together.Finally, it is also essential to avert the loss of time and to ensure the uniformity in practice establishing specialization courts which will examine the capital market crimes and the cases stemming from these crimes.KEY WORDS: Capital Market, Manipulation, Financial Data, Price, The Principle Of İlluminating The Public, Act Of İnjustice, İndemnity.