Sermaye piyasasında manipülasyon suçu
Manipulation crime in capital market
  1. Tez No: 302322
  2. Yazar: İBRAHİM ONUR BAYSAL
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. DEVRİM GÜNGÖR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, İşletme, Law, Business Administration
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Ceza ve Ceza Usul Hukuku Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 179
Özet
Sermaye piyasaları temel olarak küçük tasarrufların bir araya gelerek, faiz, kâr payı gibi çeşitli menfaatler karşılığı, sermaye sahibi müteşebbislere aktarılmasını, büyük yatırımlara ve ekonomik hayata katılımının sağlanmasını amaçlar. Bu aktarım büyük oranda borsa dediğimiz teşkilatlanmış piyasalarda menkul kıymet vasfına sahip çeşitli sermaye piyasası araçları vasıtası ile olur. Fon arzedenler, fon talep edenlerin ihraç ettiği sermaye piyasası araçlarını satın alarak fon talep edenlere fon sağlarlar.Kabul edileceği gibi özel kesimin kamunun yararına olan büyük ölçekli yatırımlar yapabilmesi için sermaye birikiminin sağlanması önemlidir. Sermaye piyasasının sağladığı bu aktarım mekanizması da buna hizmet etmektedir. Ayrıca bunun yanında büyük yatırımlara tasarruf sahibi halkın da katılması sağlanarak sermaye de tabana yayılmaktadır.Sermaye piyasalarının sağlıklı işleyebilmesi için her şeyden önce fon arzedenlerin bu mekanizmaya olan güveni sağlanmalıdır. Tezimizin konusunu oluşturan manipülasyon suçu da bu güveni sağlayabilme amacı ile suç olarak düzenlenmiştir.Manipülasyon suçu fon aktarımını sağlayan sermaye piyasası araçlarının fiyatıyla ilgili bir suçtur. Piyasa kuralları çerçevesinde fiyat piyasada arz ve talebin karşılaşması ile oluşur. Dışarıdan bir etki olmamalı yani fiyat piyasa kuralları çerçevesinde kendiliğinden oluşmalıdır. Manipülasyon suçu da piyasada fiyatın oluşumuna yapılacak dış etkileri bertaraf etmeyi ve fiyat oluşumunu doğal seyrinde tutmayı amaçlamaktadır.Sermaye piyasalarının etkin bir şekilde işlemesi, toplum yararına olan yatırımları finanse edebilmesi kapasitesi bakımından millî ekonomi için önemlidir. Bunun yanında fonu arzedenler küçük tasarruf sahipleri olduğundan sermaye piyasalarının sağlıklı işlemesinde onların mâli menfaatleri de söz konusudur. Finansman ihtiyacını gideren fon talep edenlerin de, sermaye piyasasının güven içinde işlemesinde menfaati vardır.
Özet (Çeviri)
Capital markets aimed to transfer the minor savings into big investments and make them participate in economic life by gathering them together. This transfer occurs mostly in stock exchange by the means of capital market instruments. Fund suppliers furnishes the fund for the fund demanders by buying the securities which issued by the fund demanders.Fund suppliers trust must be provided for the well performing of the capital markets. In this medium of trust, the fund supplier will be aware of the risks and act according to that risks and will enter this mechanism willingly and with confidence. Manipulation which is the subject of our dissertation is designed as a crime with the aim of providing this confidence.Price occurs in the market in respect of market rules by the meeting of the supply and demand. There mustn?t be an external effect, price must occur naturally in accordance with market rules. Because of this, designing manipulation as a crime aims to eliminate the external effects which can affect the price formation process and keep the process in its natural motion. Efficiency of capital markets are important for the national economy as it is financing the investments which are beneficial for public interest. Furthermore as the fund suppliers are the individuals of the society, in the well performing of the capital markets, interest of the investors exists. Also the fund demandants interest exists because with the help of the capital markets the fund demandants greets the need of financing needs.