Teist varoluşçularda iman-ahlâk ilişkisi Kierkegaard, Jaspers ve G.Marcel
The relation between faith and moral in theist existentialists- Kierkegaard, Jaspers and G.Marcel-
  1. Tez No: 263932
  2. Yazar: HÜSNÜ AYDENİZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. RUHATTİN YAZOĞLU
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Din, Felsefe, Religion, Philosophy
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Felsefe ve Din Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Din Felsefesi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 203
Özet
Düşünce tarihi, insanın merkezî bir konumda olduğu problemlere yönelik birbirinden farklı eğilimlerin tartışmalarıyla zenginleşen bir yapıya sahiptir. Bu tartışmalar daha çok idealizm ve rasyonalizm yahut materyalizm ekseninde cereyan etmekle birlikte, kimi zaman her iki anlayışın da eleştirildiği alternatif görüşler ortaya konulmaktadır. Kuşkusuz bunlar arasında varoluşçu olarak isimlendirilen düşünürlerin görüşleri son derece dikkat çekicidir. Özellikle toplum karşısında bireye atfedilen önem ve özgürlüğe verilen ağırlık, üzerinde durulması gereken bir konudur.Bu çalışma, insanın anlam arayışı içinde ortaya çıkan önemli felsefî akımlardan biri olan varoluşçuluğun teist kanadının en önemli düşünürlerinden Søren Kierkegaard, Karl Jaspers ve Gabriel Marcel'in iman-ahlâk ilişkisine yönelik görüşlerini ele almayı amaçlamaktadır. Çalışmada, varoluşçuluğun tarihî arka planı ve her düşünürün görüşleri ayrı ayrı bölümler halinde ele alınarak incelenmiş ve son olarak genel bir karşılaştırma yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
History of thought has a contexture that getting rich with discussions of different movements about the problems that human has being central position there. These discussions are usually happening in the axis of idealism and rationalism or materialism; but sometimes alternative paints of view that critising both of them have revealed. Certainly among them, views of thinkers called as an existentialist are conspicuous. Especially, the attributed importance to individual opposing society and given value to the freedom is a matter that has to being deliberated.This study is aiming to deal with Søren Kierkegaard, Karl Jaspers and Gabriel Marcel?s views about faith-moral relationship. Whom are ones of most important thinkers in teist side of existentialism that is an important philosophical movement appeared in way of searching the meaning of human. In this study, the historical background of existentialism and viwes of all thinkers one bye one were examined and finally compared in generall manner.