Tunceli aleviliği
Alevism in Tunceli
  1. Tez No: 263931
  2. Yazar: ERDAL YILDIRIM
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NİYAZİ USTA
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Din, Sosyoloji, Religion, Sociology
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Disiplinlerarası Bölümü
  12. Bilim Dalı: Felsefe ve Din Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 297
Özet
Günümüzde Alevilik, üzerinde önemle durulması gereken bir dini-sosyal olgu olarak karşımıza çıkmaktadır. Aleviler, sanayileşme ve kentleşmenin getirdiği sosyo kültürel değişim sürecine bağlı olarak, ciddi bir şekilde değişim trendine girmişlerdir.Birbirinden çok farklı özellik taşıyan coğrafi alanlarda bulunan Alevi topluluklarının Aleviliği anlama, yorumlama ve uygulama biçimlerine göre bir takım değişme ve farklılıklara uğradığı bilinmektedir. Buradan hareketle Tunceli Alevilerinin dini anlayış, inanç, pratik tutum ve davranışlarının yerinin ne olduğu, dini ifadenin anlatım biçimlerini oluşturan dinin teorik, pratik ve sosyolojik yönünün hangi anlamlara büründüğü araştırmamızın konusunu oluşturmaktadır. Bu çerçevede araştırmanın amacını, gelişen, değişen toplumsal yapı içerisinde Tunceli Alevilerinin dini inanç, ibadet, kurumları ve sosyal hayat algılamalarının nasıl olduklarını bilimsel yöntemlerle, her türlü dini, siyasi ve ideolojik kaygı ve beklentilerden uzak bir şekilde ortaya koymak şeklinde ifade edebiliriz.
Özet (Çeviri)
Alevism encounters us as a religious-social plot that must be stressed in our days. Alevies get into a serious developing trend connected to social-cultural changing process brought by industrializm and urbanization.Alevi communities, live in very different geographic reglons, known as they changed and having a difference in the lifes of Alevis life form according to the communities understanding, commenting and applying forms. By knowing this, the place of Tunceli Alevi?s belief and behaviours, religion compose of the form of the expression of it, teoric, pratic and sociologic side of religion contitutes our research?s subject. We can explain in this aspect that the purpose of the research can be bring up certainly and with no doubt and far from every religion, politic and ideologic anxiety how Tunceli Alevi?s who are changing and developing structure, their belief, pray, constitudes and social life