Hasan Hüseyin Korkmazgil'in hayatı, edebî kişiliği ve eserleri üzerine bir araştırma
A study on Hasan Hüseyin Korkmazgil?s life, literary personality and works
  1. Tez No: 263965
  2. Yazar: HATEM TÜRK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ALİ İHSAN KOLCU
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Biyografi, Türk Dili ve Edebiyatı, Biography, Turkish Language and Literature
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Yeni Türk Edebiyatı Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 650
Özet
Yapılan çalışmanın amacı, Türk edebiyatında yer bulmuş bir sanatçıyı değişik yönleriyle tanıtmaya çalışmaktır.Bu çalışmada, Toplumcu Gerçekçilik hakkında kısaca bilgiler verildikten sonra Hasan Hüseyin'in Hayatı, Ailesi, Çevresi ve Özellikleri, Kitapları üzerinde durularak şiirleri, ayrıntılı olarak incelenmeye çalışılmıştır. Çalışmanın sonunda Korkmazgil'in süreli yayınlardaki tüm yazıları ve onunla ilgili yapılan çalışmaların kaynakçası verilmiştir.Şairin yaşamı, sanatı ve özellikleri ile ilgili kendi eserlerinden, hakkında yapılan çalışmalardan ve tanıdıklarından yararlanılarak bilgi edinilmiş; eserleri ayrıntılı olarak incelenmeye çalışılmıştır.Çalışmalar sonunda Hasan Hüseyin Korkmazgil'in, şiir, deneme, öykü, seyahat, mektup, fıkra türlerinde yazdığı ve bu türlerin her birinde doyurucu metinler oluşturduğu görülmüştür. Edebiyat tarihlerinde daha çok şiirleriyle tanınan şairin, Türk şiir geleneğinin içinde, eserler verdiği tespiti yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
The purpose of the study is to introduce the author in Turkish Literature with his various aspects.In this study, after giving brief information about Social Realism, Hasan Hüseyin?s poems are tried to be examined in detail considering his life, family, his environment and characteristics and his books. At the end of the study, the bibliography of all Korkmazgil?s works in periodicals and the works about him are presented.The information about the poet?s life, art and characteristics is obtained from his own works, the works on him and his friends. His works are tried to be examined in detail.At the end of the study, it has been observed that Hasan Hüseyin Korkmazgil wrote in the genre of poetry, essay, story, travel, letter, episode and created satisfactory texts in each. It has been ascertained that the poet known especially with his poems in Literature gave his works in the tradition of Turkish poetry.