III. ve VII. yüzyıllar arasında Nusaybin
Nisibis between III. and VII. centuries
  1. Tez No: 263970
  2. Yazar: DURSUNBEY YALÇINKAYA
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ADNAN ÇEVİK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Tarih, History
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Muğla Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarih Bölümü
  12. Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 92
Özet
Bu çalışmanın konusu, Nusaybin şehrinin, Roma Sasani mücadelesi dönemindeki (III. VII. yy. ) tarihsel süreci ve bu süreç içerisindeki sosyo kültürel ve iktisadi yapısıdır. Kadim ticaret yolları üzerinde bulunan şehir çalışmamızın kapsadığı dönemde bahsi geçen iki büyük gücün sınır şehri konumundadır. Şehir iki büyük güç arasındaki ilk kırılma noktasını, 298 yılında iki güç arasında tek ticaret şehri olmakla yaşamıştır. Daha sonrasında ise uzun süren mücadelelerin ardından 363 yılında Sasanilerin eline geçmekle ikinci kırılma noktasını yaşamış son olarak 639 yılında İslam fethine maruz kalmakla mücadelelerin hedef noktası olma özelliğini yitirmiştir. Bunun dışında şehir, sosyo kültürel anlamda en önemli özelliğini bünyesinde barındırdığı Nusaybin Akademisi vasıtası ile yakalamıştır. İlk önce Roma İmparatorluğu'na bağlı bir Hıristiyan akademi olan bu okul, daha sonrasında Nasturiliğin yaşam bulduğu yerlerden biri olmakla Hıristiyan tarihinde çok önemli bir yer edinmiştir.
Özet (Çeviri)
The historical process,the socio-cultural and economic structure in this process of the city of Nusaybin in Roma-Sasanid era is the subject of this study.Located on the ancient trade routes,the city is the border city of the two largest powers in the period that our work covered.The city, being the only trade city, lived the first break point between the two great powers in 298. Passing into the hands of Sasanid in 363, it experienced the second break point. And finally, in 639, exposuring The Islamic conquest, it ceased to be the destination point of struggles. Apart from that, the city achieved the most important feature by means of The School of Nisibies which the city contained within the socio-cultural sense. This school ,which was a Christian academy having been dependent to the Roman Empire at first, had a very important place in the Christian life that the Nestorians survived, afterwards.