Bağımsız denetim sürecinde iç kontrol sisteminin etkinliği ve maden sektöründeki bir firma üzerinde uygulama
A practise on a firm in the mining sector and the efficiency of internal control system in the process of external auditing
- Tez No: 263969
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. YAVUZ ÇİFTCİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Muğla Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Bölümü
- Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 164
Özet
Günümüz ekonomik faaliyetlerindeki gelişmeler ve küreselleşen ekonomik değerler içerisinde sürekli gelişim ve pazarda tutunma stratejisiyle hareket eden kuruluşların, bu karmaşık ve çok uluslu zeminde kendine yer edinebilmesi ve rekabet gücü bulabilmesi, varlığını sürdürebilmesi için, yapısını kurumsal düzeyde anlayış ve politikalarla düzenlemek zorundadır. Varoluş nedenlerini açıklayan kar hedefleri ve gerçekleştirmek üzere üstlenmiş olduğu misyon gereği ekonomik ilişkilerini güvenli ve tutarlı bir zemin üzerinde yapılandırmak için çaba sarf eden kurumsal yapılar, bu süreçte, örgüt içi kontrol faaliyetleriyle, üretilen bilgi ve kayıtlarda doğruluk, kesinlik ve güvenilirlik temin etmek için iç kontrol sistemini etkin kılmak zorundadırlar.İşletmelerin ve dolayısıyla üst yönetimin, etkin iç kontrol sistemine kayıtsız kalmalarıyla, yönetim kademesinden başlayarak, kullanıcılarına sunulan finansal raporlama ve analizlerde çeşitli hata, hile, aksaklık ve yanlışlıklara maruz kalınacağı açıktır. Bu durum, işletmeleri kısa vadede iş ve zaman, uzun vadede ise itibar kaybına uğrayarak varlığını kaybetme tehlikesiyle karşı karşıya getirecektir.
Özet (Çeviri)
The improvements of economic activities in the present day and in the globalized economical values, the companies who act with the strategy of holding and constant developing in the market have to design their constructions with the politics and comprehension instutively to make a place, find competitive power and live in the complicated and multi-national ground. In the process the institutional constructions which seek to build economic relations on a reliable and coherent ground in accordance with their mission to be realized and profit targets that explain their reason of their existances have to enable an internal control system to achieve, confidance, accuracy and precision over the datas produced, reports and records by means of control activities in the organisation.In a negligence with relation to an active internal control system of the enterprises and thereby top management, it is clear to be exposed in a various of mistakes, falses, defect and fake over the financial reportings and analysis presented to their users and managerial stuff at the begining. And this circumstance will jeopardise to lose the existance of the enterprises in exposing dignity lost in the short run and time, work lost in the long run.