Avrupa siyasi partilerinin ortaya çıkışı ve Avrupa Halk Partisi- EPP
Emergence of european political parties and European People's Party- EPP
  1. Tez No: 264000
  2. Yazar: HÜSEYİN GÜL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. M. EMİN KÖKTAŞ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Siyasal Bilimler, Political Science
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Bölümü
  12. Bilim Dalı: Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 280
Özet
Özellikle demokratik yollardan seçilen Avrupa parlamentosunun yapısı ve yetkileri, parlamentodaki siyasi parti gruplarının varlığı ve bu siyasi partilerin Avrupa bütünleşme süreci ile beraber Avrupa partisi olma yolundaki çabaları ele alınmıştır. Ayrıca bir Avrupa PArtisi konumunda olan Avrupa Halk Partisi'nin -EPP tarihçesi, örgütsel yapısı, yetkili organlar ve bu organların yetkileri ile partinin temel siyasal program ve politikaları örnek olarak incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
The structure and competences of the European PArliamnet, members of which ara elected by democratic election, existence of political party gruops in the Parliamnet and their efforts twoards transforming into European has contributed a lot to the European integration.for this purpose, as a“European Party”, organisational structure, historical background and policies of European People's Party have been analysed as a case study.