Building customer loyalty through relationship marketing strategies: A study on food retailing sector in İzmir
İlişki pazarlama stratejileri ile müşteri sadakati yaratılması: İzmir' de perakende sektöründe bir çalışma
- Tez No: 264017
- Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA TANYERİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2010
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Bölümü
- Bilim Dalı: İşletme (İngilizce) Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 145
Özet
Bilgi ve bilginin kullanımıyla biçimlenen günümüzde, artan rekabet ile birlikte işletmeler mevcut müşterilerinin sadakat ve bağlılığını arttırma çabasına girmişlerdir. Hızlı değişimlerin yaşandığı bu dinamik ortamda işletmeler müşteriyi işletmenin odak noktasına yerleştirmenin ötesine geçip müşteriyle uzun dönemli ilişkiler kurarak müşteri sadakatini hedefleyen ilişki pazarlaması anlayışına yönelmişlerdir.Rekabetin her geçen gün yoğunlaştığı perakendecilik sektöründe de tüketici ihtiyaç ve isteklerinin karşılanması ve tüketicilerin memnun edilmesi bütün işletmeler için çok önemlidir. Bu çalışma ile gıda perakende sektörü müşterileri üzerinde ilişki pazarlama stratejilerinin müşteri sadakati oluşturmasındaki etkileri araştırılmıştır. Araştırmada ilişki pazarlaması uygulamaları, demografik faktörler ve müşteri sadakati arasındaki ilişkiler açığa çıkarılmıştır.
Özet (Çeviri)
At our present day, which is shaped by knowledge and usage of it, with the increasing competition companies have gone into an effort to increase the loyalty and commitment of their current customers. In a dynamic environment where rapid changes occur, companies tend to the concept of relationship with customers going beyond putting them at the center of the business.It is very important for the companies to meet the needs and wants of the customers and satisfying them in retailing sector where competition intense each day. With this work, the effects of relationship marketing strategies on building customer loyalty among food retailing customers have been investigated. This research reveals the relations between common relationship marketing activities, demographic factors and customer loyalty.