Tüketicilerde marka sadakatinin oluşturulması
Building brand loyalty
- Tez No: 146257
- Danışmanlar: PROF. DR. REZAN TATLIDİL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2004
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 206
Özet
ÖZET: Günümüzde, teknolojinin gelişmesi, ürünlerin sürekli yenilenmesi ve ürün çeşitliliğinin artması sonucu, firmalar tüketicilerle uzun süreli ilişkiler kurmak ve karlarını arttırmak amacı ile markalarına sadık tüketiciler yaratmak istemişlerdir. Sürekli yeni ürünlerin, markaların çıktığı günümüz pazarlarında tüketiciyi tek bir markaya sadık kılmak oldukça zor olmaktadır. Bu nedenle firmalar tüketicilerinin istekleri doğrultusunda markalar yaratmakta ve rekabette basan kazanmanın tek yolunun tüketici istek ve ihtiyaçlarım zamanında eksiksiz olarak tatmin etmek olduğunu anlamışlardır. Dolayısıyla, dinamik pazarda marka sadakati yaratmak için tüketicilerle sürekli iletişim içinde kalmaktadırlar. Bu araştırma, tüketicilerin şampuan markalarına olan sadakatlerim ölçmek ve şampuan pazarında marka sadakati oluşturmak için gerekli faktörlerin neler olduğunu belirlemek amacıyla yapılmıştır. Bu araştırmayla,tüketicilerin şampuan kullanma sıklıkları, şampuan denildiğinde akıllarına gelen ilk üç markanın neler olduğu, kullandıkları marka, memnuniyet düzeyleri, markalarının yokluğunda başka bir marka alma eğilimleri, diğer markaların fiyat indirimlerine ve promosyon faaliyetlerine karşı olan tutumu, markalan İle övünme eğilimi ve kaliteli olduğunu inandıkları markayı değiştirme eğilimi ortaya çıkarılmaya çalışılmıştır. Bunun dışında, tüketicilerin demografik ve sosyo-ekonomik özelliklerinin ve hangi tüketici grubunun marka sadakati davranışı gösterdiğini belirlenmesi amaçlanmıştır. Yapılan alan çalışması; İzmir ili, Konak İlçesi, Güzelyalı semtinde yer alan ve Tansaş'tan alışveriş yapan tüketicilere uygulanmıştır. Bu marketten alışveriş yapan 284 kişiye anket yapılarak şampuan markalarına olan sadakatleri saptanmaya çalışılmıştır. Çalışmanın, kuramsal çerçevesi ve alan çalışması sonucunda elde edilen veriler, şampuan markasına sadakat yaratmak isteyen firmaların tüketicilerin sadakat seviyelerinin tespiti ve tüketicilerde marka sadakati oluşturmak için gerekli faktörleri öğrenmeleri açısından katkı sağlayacaktır.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT: Todays, due to the development of technology, renew of the products and the increasing of the variety of products, firms want to create brand loyalty to gain profit and build long term relations with the customer. It is hard to create brand loyalty in markets because, a lot of new brands are marketed everyday. For this reason, firms create brands on the basis of customer preferences. Also, firms have realized that satisfaction of customers' needs is the only way of gaining success in competitive markets. Therefore; in dynamics markets, firms must be in touch with their customer constantly. The objective of this study is to measure the consumers'brand loyalty and determine the factors effecting the brand loyalty on shampoo. In this research, it is aimed to determine the frequncies of buying the shampoo, the first three shampoo names in their mind, satisfaction level with their brands, the attitude to rebuy their shampoo brands, the tendencies of changing their brands against the changes in price, and against the promotional activities of other brands, the attitude of being proud with their brand and the attitude of the changing the brand that that regulary used. In this reserach, the factors effecting the brand loyalty and relationships between the brand loyalty and demografic variables have been analysed. The field study was conducted on a sample of 284 customers who live in Izmir, in Konak, in Güzelyalı and do shopping in Tansaş. A survey method was used and the questionnaire was applied face to face with people in the sample. The result have been obtained through the findings of research provide information about the consumers' brand loyalty level on shampoo and the factors effecting the brand loyalty on shampoo. Firms which develop correct marketing strategies as a result of better understanding of the customers and their preferences and tendencies to brand loyalty will be more succesful.