Türkiye'de memur yoksulluğu: Büro memurları üzerine bir araştırma
Poverty of public employees in Turkey: A research on office employees
- Tez No: 264040
- Danışmanlar: DOÇ. DR. DİLEK ÇİFTÇİ YEŞİLTUNA
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Kamu Yönetimi, Sosyoloji, Public Administration, Sociology
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sosyoloji Bölümü
- Bilim Dalı: Sosyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 333
Özet
Küreselleşme süreci siyasal ve ekonomik görünümleri ile bir öncekinden farklılıkları olan yeni bir dünya düzeni yaratmıştır. Süreçte uluslararası şirketler, uluslar-üstü kurumlar ve ulus-devletler başat aktörlerken, bu aktörlerin yönlendirici olduğu küresel sermaye hareketleri, küresel ticari hareketler ve üretimin küreselleşmesi yeni dünya düzenin şekillenmesinde etkili olmaktadırlar. Küreselleşme sürecinin irdelenmesinde farklı boyutlar bulunmakla birlikte sürecin çalışanlar ve çalışma yaşamı üzerindeki etkisi çok önemlidir. Çünkü küresel sermaye ve uluslararası kurumlar çok büyük politik ve ekonomik güce sahiplerken ulusal sosyal politikaların içeriğini de belirleyebilmektedirler. Süreç içerisinde devreye giren yeni üretim teknikleri ile birlikte çalışma yaşamı esnekleştirilmiş, çalışanlar örgütsüz hale getirilmiş bu durum da çalışanların yoksullaşmasıyla sonuçlanmıştır. Gelinen noktada yeni üretim tekniklerinin kamuya da girmiş olması özellikle memurların yoksullaşması sonucunu doğurmuştur. Dolayısıyla bu çalışma küreselleşme sürecinin doğurgularının memurların yoksullaşması üzerindeki etkilerini incelemektedir.
Özet (Çeviri)
The globalisation process has created a new world order which differs from the previous one in terms of its political and economic apperances. The companies, international organisations and nation-states are dominant actors in this process, but in addition, global capital movements, global trade movements and the globalisation of production which are guided by these actors are effective over the forming of new world order. Although there are different aspects in the inquiry over globalisation process, its effects on labour force and working conditions are of importance. Because, since global capital and international organisation have great political and economic power that they can determine the content of national social policies. Work-life has been made more flexible, the trade unions were weakened and as a consequence working classes were impoverished with the new production techniques which were introduced in this process. Consequently, the introduction of these new production techniques to public sector resulted in impoverishment of civil servants particularly. Hence this research aims at investigating the effects of the outcomes of globalisation process on the impoverishment of civil servants.Turkey has also adopted the main dynamics of neo-liberal economic policies since 1980s and started to carry out the requirements of the articulation to the global process. The Public Personnel Reform is particularly important in terms of structural adaptation of public sector while structural adjustment programmes play a crutial role in this process. The process is decisive in the impoverishment of civil servants whose working conditions change rapidly. In this thesis, therefore, it is aimed at researching the affects of globalisation process on the impoverishment of civil servants.