Hüseyin Karasayev'in 'Kamus Naama' adlı eseri ve çağdaş Kırgız Türkçesindeki alıntı kelimelerde görülen ses değişmeleri
Hussein Karasaev's work titled 'Kamus Naama' and phonetic changes in borrowed words in contemporary Kyrgyz Language
- Tez No: 264039
- Danışmanlar: PROF. DR. GÜRER GÜLSEVİN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türk Edebiyatı Bölümü
- Bilim Dalı: Türk Dili ve Lehçeleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 1076
Özet
Kırgız Türkçesinin alıntı kelimeler için uyguladığı ses kurallarını ortaya koymayı amaçlayan çalışma, Kırgız Türkçesine Arapça, Farsça, Moğolca, Çince ve Rusçadan alıntı kelimelerin ses değişmelerinin incelendiği dört bölümden oluşmaktadır.Birinci bölümde Kırgızlar, Kırgızistan tarihi, Kırgız Türkçesi, Kırgız Türkçesindeki alıntı kelimeler, Kırgız sözlükçülüğü, Hüseyin Karasayev ve ona ait iki alıntı kelimeler sözlüğü hakkında bilgi verilmiştir.İkinci bölümde, Kırgız Türkçesindeki Arapça, Farsça, Moğolca, Çince ve Rusça alıntı kelimelerdeki ses olayları, ünlüler ve ünsüzler olarak iki ana başlık ve bu ana başlıkların alt başlıkları altında incelenmiş, alıntılanan dillerdeki kelimelerin Kırgız Türkçesine alındıktan sonra geçirdiği ses değişmelerinin daha net anlaşılabilmesi için ise, dillere göre ayrı ayrı inceleme bölümleri oluşturulmuştur.Üçüncü bölümde, Kırgız Türkçesindeki Arapça, Farsça, Moğolca, Çince ve Rusça alıntı kelimeler sözlükleri verilmiştir.Sonuç bölümünde ise, çalışmanın genel değerlendirmesi yapılarak, ortaya çıkan sonuçlar dikkatlere sunulmuş ve kaynakça gösterilmiştir.
Özet (Çeviri)
This work aims to reveal the phonetic rules of the Kyrgyz language for borrowed words. It has four sections that examine the phonetic changes in the words borrowed from Arabic, Persian, Mongolian, Chinese and Russian languages into the Kyrgyz language.The first section includes information on the Kyrgyz people, the history of Kyrgyzstan, the Kyrgyz language, the borrowed words in the Kyrgyz language, the lexicography of the Kyrgyz language, Hussein Karasaev and his two dictionaries of borrowed words.The second section examines the phonetic events in the borrowed Arabic, Persian, Mongolian, Chinese and Russian words in the Kyrgyz language. The section has two main titles: vowels and consonants. These titles are divided into further subtitles according to each language, which aims to clarify the phonetic changes in the borrowed words after they entered into the Kyrgyz language.The third section provides dictionaries for borrowed Arabic, Persian, Mongolian, Chinese and Russian words in the Kyrgyz language. And in the final section, the work is evaluated in general, results are provided, and references are shown.