Human - robot relationship in anime films
Anime filmlerinde insan ? robot ilişkisi
  1. Tez No: 264047
  2. Yazar: EMİR SOMER
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. BAŞAK ŞENOVA MURATOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sahne ve Görüntü Sanatları, İletişim Bilimleri, Performing and Visual Arts, Communication Sciences
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Kadir Has Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İletişim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İletişim Bilimleri Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 46
Özet
Isaac Asimov bilim kurgu alanındaki çalışmalarıyla ve popüler bilim kitaplarıyla ünlü bir yazardır. Asimov'un kurgusu çoğunlukla insan üzerine olmakla birlikte robot ve insan arasındaki ilişkileri ve bu ilişkilerin iki grup üstündeki etkileriyle ilgilidir. Kendisi Ben, Robot adlı kitabında üç robot yasasını yayınlamıştır. Bu yasalara göre robotu oluşturan ana tema itaat etmektir. Siberpunk animeler robotlar ve insanlar arasındaki ilişkiyi detaylı bir şekilde inceler ve bu iki kavramı ayıran bir çizgi mevcuttur. Gün geçtikçe insan ve robot arasındaki bu çizgi kaybolmaya başlıyor ve anime bunu gösteren en belirgin medya olarak karşımıza çıkıyor. Bu çalışma çizginin yok olmasını üç bölümde inceliyor. İnsanın robotlaşması onun hatalarını gidermesine ve her alandaki verimliliğini arttırmasına yardımcı oluyor. Robot insanla empati kurarak insanlaşmaya başlıyor ve hür iradeye sahip oluyor. Düşünme yeteneğini kazanıyor. İnsanın robot üzerinden tekrar insanlaşması kendini tanımlamasını amaçlıyor. İnsanlar kendi özelliklerinden ödün vermeden robotların avantajlarına sahip olmaya çalışıyor.
Özet (Çeviri)
Isaac Asimov is best known for his works of science fiction and for his popular science books. Much of Asimov's fiction dealt with the relationship between robot and humans and the impact upon both parties, though most particularly humans. He established three laws of robotics. According to these laws, the main theme which constitutes the robot is ?to obey?. Cyberpunk anime titles explores the world of human and robot relationship in detail. These two concepts have a line seperating them. Day by day this line between the human and the robot vanishes and anime is the most distinct medium to display this vanishing point. This study explores this process of vanishing in three stages. Robotization of the human helps him to eliminate his imperfections and maximize his efficiency in every field. Robot empathises with man in humanization of the robot. It develops a will of it?s own. It gains the ability to think. Humanization of the human through the robot aims to get the human to define himself. Humans will achieve the robot?s advantages but will not lose any human attributes in the process.