IMF politikalarının küresel krizdeki rolü ve IMF'in yeniden yapılandırılması
Global crisis and the role of the IMF policy imf restructuring
- Tez No: 264066
- Danışmanlar: PROF. DR. KEREM ALKİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Ticaret Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Uluslararası Ticaret Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 154
Özet
Dünya son senelerde ipoteğe dayalı konut sistemini (mortgage) tanımaya başlamış ve bu sistemin yararlarından faydalanılmaya çalışılmıştır. Mortgage sistemi, globallesen Dünya da gelişmiş ülkelerin konut finansmanı alanında kullandıkları metodudur. Fakat kişiler, bankalar hatta ülkeler bu yararların yanında Mortgage Sistemi?nin zararlarını da göz ardı etmiştir. Güvensizce alınan krediler geri ödenemeyince bu süreç birçok banka ve sigorta kurumunun sonunu hazırlamıştır. Çıkış itibariyle ülke bazlı, sonraları ise global bir kriz haline dönüşen 2008 Mortgage Krizi, başta ABD olmak üzere gelişmiş ülkelerin ekonomilerine ağır darbeler vurmuştur. Dünya?da yaşanan global finans krizi bankacılık kaynaklı olup, buradan tüketici kesimine ve oradan da reel kesime sirayet etmiştir. Şuan hala etkisini birçok ülkede gösteren Küresel Kriz?in ne zaman biteceği büyük bir soru işaretinden ibarettir. Çalışmamda Mortgage Piyasasının işleyiş yapısını ve bozukluklarını, bu piyasanın Küresel Krize yol açma sebeplerini ve Küresel Krizin ülkeler açısından sonuçlarını incelemeye çalıştım. Son bölümde ise IMF politikaların Küresel krizde oynadığı rolü ve bu krizden sonra yeniden yapılandırılmasını irdelemiş bulunmaktayım.
Özet (Çeviri)
In last years mortgage has become known in the world and the benefits of this system tried to be used. The mortgage system is the method used in residence financing by developed countries in globalising world. But people, banks and even countries have ignored the possible harms of this system. When the credits which are taken insecurely cannot be paid back, this process has prepared the end of many banks and insurance companies. The 2008 Mortgage Crisis which is first national based but then became global crisis has given harm to economies of developed countries especially U.S.A. The global financial crisis that encountered worldwide was banking sourced and spread to consumers and afterwards to the real sector. It?s a big question that when Global Crisis that is still effective in many countries is going to end. In my study I have tried to examine the running structure and disorders of mortgage market, the reasons of this market to lead Global Crisis and the consequences of Global Crisis in terms of countries. In the last chapter I have examined the role of IMF policies in Global Crisis and the reconstruction of IMF after this Global Crisis.