Küresel krizin dünya bankacılık sistemine etkileri ve uluslararası bankacılık sisteminin yeniden yapılandırılması
Effects of global crisis and international banking system's world banking system restructuring
  1. Tez No: 264067
  2. Yazar: TUĞBA YILMAZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. KEREM ALKİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bankacılık, Ekonomi, Banking, Economics
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Ticaret Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uluslararası Ticaret Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 134
Özet
Küreselleşme; milli, ekonomik, politik, kültürel yapının bir dizi uluslararası gelişme ile koalisyonudur ve ülkelerin birbirini etkilemesini sağlamaktadır. Bu etkileşimin finansal karakterli işlem ve davranışlara yansıması, teknolojik gelişmeler katkısıyla meydana gelmekte ve kullanımdaki farklı haberleşme teknolojileri ile bankacılık sektöründe etkili olmaktadır.Dünya genelinde giderek daha global bir hale gelen finansal sistem, sermaye piyasalarında etkinliği arttırıcı sonuçlar doğurmaktadır. Global piyasalar, alternatif yatırımlarla ilişkili risk ve getirileri uygun bir biçimde değerlendirdiği için, ülkeler arasındaki sermaye akımları, globalleşen finansal sitemin en üretken alanlarında kullanılacak biçimde etkin olarak dağıtma eğilimi içerisine girmektedirBankacılık krizlerinin ve sorunlarının yükselen ekonomilerde özel bir ilgiyi hak etmesinin iki nedeni bulunmaktadır. Bu nedenlerden ilki, krizlerin yerel ekonomiler için doğurduğu ciddi sonuçlar, diğeri ise uluslararası finansal piyasaların daha çok bütünleştikçe krizin diğer ülkelere de yayılmasıdır. Son dönemde çok sayıda ülkede bankacılık krizleri yaşanmıştır. Bankacılık krizleri geçmişe göre artarken bu krizlerin hem ekonomik faaliyetlere ilişkin reel maliyeti hem de kamu maliyetine yükü artmıştır.Çalışmamda gelişmekte olan ülkelerde ortaya çıkan finansal krizleri ve bankacılık krizlerini yaratan faktörler ile bu krizlerin sıklığını ve ciddiyetini azaltıcı politika seçenekleri anlatılmaktadır.
Özet (Çeviri)
The globalisation is the coalition of national, economic, political, culturel structures with a series of international developments. And globalisation provides countries to affect eachother. The incidence of this interaciton to financial charactered operations and behaviours, occured with contribution of technologic developments. And this incidence has become effective in banking sector with different communication technologies which are in use.The financial system which gradually becomes more global, has increasing effects on financial capital markets. By evaluating risks and incomes related to alternative investments decently, the global markets has tendency to distribute capital flow within countries in order to be used in the most productive fields of financial system.There is two reasons of banking crisis and its problems deserving special consideration in developing economies. The first one is the serious consequences of crises on local economies. The second one is the spread of crisis to other countries with international financial markets become more integrated.Recently banking crisis have been seen in many countries. In accordance with the past the count of banking crisis has been increased. Both real costs related to economic activites and load on public treasury of this crises has been increased.In this study the financial crisis in developing countries, the factors of banking crises, the frequency of these crises and seriousness wizening policy options are examined.