Asya krizi örneğinde kur ve IMF politikalarının etkinliği
The Rate of exchange in Asian crisis experiment and the efficiency of IMF policies
  1. Tez No: 122554
  2. Yazar: TUNCER SARICAOĞLU
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. ŞÜKRÜ ERDEM
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 2002
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 129
Özet
ÖZET Dünya finans piyasaları son yıllarda oldukça büyük gelişme göstermiştir. Yeni finansal araçlar geliştirilmiş, uluslararası sermaye akımları belirgin bir şekilde artış göstermiştir. Bu gelişmeler küresel finans sisteminde yer alan finansal piyasaların etkinliğini arttırmıştır. Ancak Asya krizi ile birlikte bu konudaki tartışmalar da artmıştır. Bu çalışmada, Asya finansal krizinin başlaması, yayılması ve nedenleri bilanço yaklaşımı açısından açıklanmaktadır. Krizin çıkıp yayılmasına katkıda bulunan temel faktörler olarak cari işlemlerdeki dengesizlik, finansal kırılganlık ve sermaye kaçışları üzerinde durulmuştur. Krizden çıkış stratejileri ve IMF destekli reform programlan çerçevesinde Asya'nın yeniden yapılandırılması incelenmiştir. IMF destekli reform programlan üç ana unsuru içermektedir: Geniş kapsamlı resmi finans paketleri, yapısal reformlar ve krizi karşılayacak makroekonomik politikalar. Bununla birlikte IMF'nin faaliyetleri, amaçlan ve etkinliği sorgulanarak krizdeki müdahaleleri tartışılmıştır. Uygulanan sıkı para politikası ve yüksek faiz oranlarının paranın değer kaybını yavaşlatmakta etkin olduğu ancak banka ve firma iflaslarının genişlemesine yol açtığı, sıkı mali politikanın ise krizi derinleştirdiği Sonucuna varılmıştır. Gelişen piyasalar, sermaye kaçışını önlemek için kur politikası olarak ya daha serbest dalgalanma ya da sermaye kontrollerini içeren dolarizasyon ve para kurulu gibi sıkı çıpa uygulamalarını seçmelidir.
Özet (Çeviri)
SUMMARY World financial markets have experienced tremendous growth in recent years. New financial instruments have been developed, capital flows across countries have risen dramatically. All developments have made financial markets more efficient on entire global financial system. But with the Asian Crisis, argues on this matter have risen. In this study it is examined from the balance-sheet view of crises that how Asian Financial Crisis started and spread and its causes. The study provides an overview of main factors which contributed to the onset and spread of crises, with emphasis on current account imbalances, financial fragility and capital outflows. The study presents a reconstruction of the Asian meltdown in parallel with the debate on the strategies to recover from the crises and the role of IMF supported reform programs which included three main elements: Large official financial packages, structural reforms and macroeconomic policies to counter the crisis. The purpose of the study is to determine the IMF's intervention to this crisis, question the IMF with respect to its activities, its aims and its efficiency. The results of the study show tight monetary policies and high interest rates were effective in slowing down currency depreciation but leading to widespread banking and corporate bankruptcies and tight fiscal policies made the crises-induced recession worse. Emerging markets must select a more freely flpating or a hard peg in the form of a currency board or dollarization which includes capital controls in order to prevent to capital outflows.