İş Hukukunda eğitim karşılığı cezai şart
Punitive conditions of education at business law
  1. Tez No: 264074
  2. Yazar: İLKNUR ERSEVEN YILDIZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ERDEM ÖZDEMİR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kadir Has Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İş ve Sosyal Güvenlik Hukuku Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 205
Özet
Dünyada ve ülkemizde meydana gelen teknolojik gelişmelere paralel olarak şirketlerde büyük bir rekabet ortamında bulunduğundan, iş dünyasında yoğun bir çalışma temposumeydana gelmiştir. Bu nedenle günümüzde birçok şirket nitelikli işgücüne sahip olabilmekiçin bünyesinde bulunan işçisine eğitim imkanı sağlamakta ve ekonomik olarak büyük biryükün altına girmektedir. İşveren tarafından, yapılan bu harcamaları garanti altına alabilmeve iş sözleşmesinin işçi tarafından haksız olarak süresinden önce feshine engel olabilmek içiniş sözleşmelerinde cezai şart, öngörülmektedir. Bu tez çalışması ile cezai şartın iş hukukualanında uygulanması işçi ve işveren yönünden etkileri ile cezai şartın uygulanmasıbakımından işverenin ispat yükü, eğitim giderlerinin geri ödenmesi durumunda gözetilecekhususlar anlatılmaya çalışılmıştır. İşçi, aldığı bu nitelikli eğitim neticesinde tüm çalışmahayatı boyunca mesleki kariyer noktasında başarıyı yakalarken, işveren de nitelikli işgücünesahip olarak rekabet ortamında güçlü konuma gelebilmektedir.
Özet (Çeviri)
Occurring in our country and the world has occurred technological developments aswell as companies in a competitive environment is a big business in the intense pace of work.Therefore, many companies has come under a great burden have to be skilled labor in thehouse and provides training to workers and economically today. By the employer, isanticipated made to guarantee that spending by workers and the labor agreement as unfair tothe period before the termination of contracts in order to avoid punitive conditions. This thesiswith a penal clause are presented of the labor law in the implementation of workers andemployers in terms of impact with the punitive terms of the purpose of applying theemployer's burden described of proof, training costs reimbursement in the case consideringthe issues. Workers, can happen as a result of this quality education throughout the entireworking life at the point of his career success, while employers have the skilled labor as wellas strong positions in a competitive environment.