İş hukukunda tazminat kavramı ve türleri
The concept and types of compensation in labor law
  1. Tez No: 889184
  2. Yazar: SUDE KÖKSAL
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ OLCAY IŞIK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Anadolu Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 186
Özet
Bu çalışmada bir özel hukuk kavramı olan tazminat ele alınmıştır. İlk bölümde tazminatın hem özel hukuk hem de kamu hukukundaki karşılığı anlatılmış, iş hukukunun diğer hukuk dallarıyla ilişkisi ve bunun sonucunda aldığı bağımsız nitelik vurgulanmıştır. Borçlar hukukunda yer alan tazminat türleri tespit edilmiş, iş hukuku kapsamında işverenin haksız fiillerinden veya işçiyi gözetme ve koruma borcuna aykırı davranışlarından dolayı ortaya çıkan zarar için işçinin talep edebileceği öngörülen maddi tazminat, destekten yoksun kalma tazminatı ve manevi tazminatın koşulları, kapsamları ve hukuki nitelikleri iş hukuku çerçevesinde tespit edilmiştir. Çalışmanın ikinci bölümünde iş hukukuna özgü tazminat türleri olan kıdem tazminatı, ihbar tazminatı, iş güvencesi tazminatı, kötüniyet tazminatı, ayrımcılık tazminatı ve sendikal tazminat ayrı ayrı başlıklar halinde ele alınmış, tanımları ve koşulları ile beraber incelenmiştir. Üçüncü ve son bölümde ise iş hukukunda yer alan tazminat türlerinin uygulamada ve mevzuatta tazminat olarak anılmasına rağmen bu ifadeyi gerçekten karşılayıp karşılamadıkları incelenmiş, bunların hukuki niteliğine ilişkin öğretideki görüşler ortaya konmuş, götürü tazminat, cezai şart vb. kavramlara değinilmiş, son olarak da kendi görüşümüze yer verilmiştir.
Özet (Çeviri)
This study focuses on a private law concept, compensation. In the first part, the equivalent of compensation in both private and public law is discussed. The relationship of labor law with other branches of law is highlighted, emphasizing its independent nature as a result. It identifies the types of compensation in law of obligations, specifying the conditions, scopes, and legal qualities of pecuniary compensation, compensation for loss of support, and moral damages that employees can claim for damages arising from an employer's wrongful acts or breaches of the duty to supervise and protect employees within the framework of labor law. In the second part of the study, specific types of compensation unique to labor law are addressed under separate headings: severance pay, payment in lieu of notice, job security compensation, bad faith compensation, discrimination compensation, and union compensation. Each type is examined along with its definitions and conditions. The third and final part of the study investigates whether the types of compensation in labor law, despite being referred to as such in practice and legislation, truly meet their respective criteria. The scholarly opinions regarding their legal nature are presented, touching upon concepts such as lump sum compensation, penalty clause, etc. Finally, the study presents its own perspective on these matters.