Matematik öğretmen adaylarının lineer denklem sistemleri çözüm süreçlerinin öz-yeterlik algısı ve çoklu temsil bağlamında incelenmesi
An investigation of the processes of pre-services mathematics teachers? solving systems of linear equations within the context of self-efficacy and multiple representations
  1. Tez No: 264144
  2. Yazar: DENİZ KARDEŞ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ALİ DELİCE, YRD. DOÇ. DR. EMİN AYDIN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Matematik, Education and Training, Mathematics
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Ortaöğretim Fen ve Matematik Alanları Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Matematik Öğretmenliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 194
Özet
Lineer denklem sistemleri öğrencilerin, ilköğretim ikinci kademeden beri aşina oldukları, üniversite düzeyinde soyut yapısıyla öğreniminde güçlük çekilen bir konudur.Çalışmada, öğretmen adaylarının lineer denklem sistemleri çözüm süreçleri, öz-yeterlik algıları ve çoklu temsil bağlamında incelenmiştir.Araştırma nitel yorumlayıcı paradigmaya sahip çoklu yöntem çalışmasıdır. Bir devlet üniversitesinin İlköğretim Matematik Öğretmenliği ikinci sınıf programına kayıtlı 42 öğrenci ile çalışılmıştır. Veri toplama aracı olarak nitel ve nicel araçlar birlikte kullanılmıştır. Öğrencilerin yetkinlik derecelerini belirleyebilmek için Lineer Denklem Sistemleri Öz-yeterlik Algısı Ölçeği (m=n, m?n) geliştirilmiştir. Burada m denklem sayısını, n ise değişken sayısını ifade etmektedir. Farklı öz-yeterlik algısı, temsil dönüşüm ve lineer denklem sistemleri çözme başarı seviyeleri baz alınarak seçilen altı kişiyle gerçekleştirilen yarı yapılandırılmış görüşmeler ses kaydı yapılarak kaydedilmiştir. Araştırmada elde edilen nicel verilerin analizinde bir istatistik paket programı kullanılmış, nitel verilerin analizinde ise sınıflandırma yöntemi kullanılmıştır.Çalışmanın sonucunda elde edilen bulgular, öğretmen adaylarının öz-yeterlik algılarının lineer denklem sistemlerini çözme performanslarını, çözme performansları da temsil dönüşüm başarılarını etkilediği yönündedir. Girdi temsili olarak en çok somut temsilde, çıktı temsili olarak en çok matris ve cebir temsilinde başarılı olunmuştur.
Özet (Çeviri)
System of linear equations is a topic which students are familiar with since middle level of primary school and which students at university level have difficulty with learning because of its abstract nature.In this study, the processes of pre-services mathematics teachers? solving systems of linear equations are investigated in the context of self-efficacy and multiple representations.The research is a multiple methods study which follows a qualitative paradigm. 42 second year pupils of the department of primary math education participated to the study. Qualitative and quantitative methods used together to get the relevant data. To determine the level of efficacy of the pupils, Systems of Linear Equations Self-efficacy Test (m=n, m?n) was developed, where m denotes the number of equations and n shows the number of variables. The interviews with 6 students selected in accordance with level of self-efficacy, representation transformation success and systems of linear equations solving performance were recorded. In the analysis of the quantitative data, a statistical packet program; in the analysis of the qualitative data, classification method were used.The findings indicated that pre-services mathematics teachers? self-efficacy have an effect on their solving systems of linear equations performance and their solving systems of linear equations performance has one on representation transformation success. As an input representation, the concrete representation; as an output representation, the representations of algebra and matrices were the most successful.