GeoGebra destekli öğretimin lineer cebir dersine ait bazı konularda akademik başarı üzerine etkisi
The effect of GeoGebra assisted instruction on academic achievement in some issues of linear algebra course
  1. Tez No: 372148
  2. Yazar: OSMAN KAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SÜLEYMAN SOLAK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Matematik, Mathematics
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Necmettin Erbakan Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İlköğretim Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Matematik Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 99
Özet
Bu çalışmanın amacı, GeoGebra destekli öğretimin öğretmen adaylarının Lineer Cebir dersine ait bazı konulardaki akademik başarıları üzerine etkisini incelemektir. Çalışma, 2013-2014 eğitim-öğretim yılında bir devlet üniversitesinin İlköğretim Matematik Öğretmenliği programının 2.sınıfına kayıtlı 68 öğretmen adayı ile gerçekleştirilmiştir. Nicel yöntemlerin kullanıldığı bu çalışmada ön test-son test kontrol gruplu yarı deneysel desenlerden eşleştirilmiş desen kullanılmıştır. Bu çalışmada ölçme aracı olarak araştırmacı tarafından geliştirilen LCBT hem ön test hem de son test olarak kullanılmıştır. Ayrıca asıl uygulamalar sonunda GeoGebra yazılımının Lineer Cebir kavramlarını birbirleri ile ilişkilendirme ve bu kavramların geometrik özellikleri ile cebirsel özellikleri arasında ilişkileri keşfetme üzerine etkisini belirlemek amacıyla araştırmacı tarafından geliştirilen Geometrik Temsil ve İlişkilendirme Testi uygulanmıştır. Öğretmen adaylarının Lineer Cebir dersine ait Vektör, Matris Cebiri, Lineer Bağımlılık-Bağımsızlık, Lineer Denklem Sistemleri konularındaki akademik başarı düzeyleri arasındaki farkın anlamlı olup olmadığı ANCOVA ile analiz edilmiştir.
Özet (Çeviri)
This study was conducted to investigate the effects of GeoGebra assisted instruction on academic achievement in some issues of Linear Algebra course. The sample consists of 68 second grade preservice elementary mathemathics teachers from a state university in Turkey. The study's design is the matching only design from pretest – posttest quasi-experimental designs with control group. In this study a researcher-made questionnarie LCBT was applied as pretest and posttest. Moreover, at the end of main applications another researcher made questionnarie GTİT was applied to investigate the effects of GeoGebra on association of Linear Algebra concepts and studying out the relationships between geometric and algebraic properties of these concepts.