Kamusal bir mal olarak savunma ve Türkiye'de savunma harcamaları ekonomik büyüme ilişkisinin analizi
Defence as a public good and analyse of the relationship between defence expenditure and economic growth
  1. Tez No: 264162
  2. Yazar: YUNUS EMRE BİROL
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MURAT NİŞANCI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Maliye, Economics, Finance
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Erzincan Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Maliye Bölümü
  12. Bilim Dalı: Mali Hukuk Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 130
Özet
Savunma harcamaları ve ekonomik etkileri, son yıllarda oldukça önemli araştırma konularından biri haline gelmiştir. Hem teorik, hem de ampirik literatürün büyük bir bölümü savunma harcamaları ve ekonomik büyüme arasındaki ilişkiye odaklanmıştır. Bu çalışmada, savunma harcamaları ve ekonomik büyüme arasındaki ilişki, zaman serisi analiziyle, 1963-2006 dönemine ilişkin veriler kullanılarak incelenmiştir. Zaman serisi analizi, eşbütünleşme, nedensellik ve VEC modeli tekniklerine dayanmaktadır. Türkiye ekonomisine ilişkin verilerle yapılan analizden elde edilen bulgulara göre, 1963-1989 ve 1963-2006 dönemleri için savunma harcamaları büyümeyi negatif olarak etkilemekte ve 1990-2006 dönemi için savunma harcamaları ve büyüme arasında herhangi bir ilişki bulunmamaktadır.
Özet (Çeviri)
Defence expenditure and its economic effects has been the subject of considerable research in recent years. An extensive body of both teorical and empirical literature focuses on the relationship between defence expenditure and economic growth. In this thesis, the relationship between defence expenditure and economic growth ise examined with time series analysis using annual data for Turkey over the period of 1963-2006. The time series analysis are based on cointegration analyse, Granger casulity and VEC model teqniques. The empirical evidence from Turkish economic data suggest that for 1963-1989 and 1963-2006 periods defence expenditure effects growth negatively and no relationship between defence expenditure and growth for 1990-2006 period.