Employment effects of foreign direct investment in the manufacturing industry
Doğrudan yabancı yatırımların Türkiye imalat sanayisindeki istihdama etkileri
  1. Tez No: 264217
  2. Yazar: MERVE YİĞİT
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. SELİN SAYEK BÖKE
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İhsan Doğramacı Bilkent Üniversitesi
  10. Enstitü: Ekonomi ve Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İktisat Bölümü
  13. Sayfa Sayısı: 75
Özet
Bu tez çalışması, muhtelif seviyelerdeki doğrudan yabancı yatırımlarda (DYY) yabancı mülkiyetin firma istihdamı üzerindeki nedensel etkilerini incelemektedir. DYY'lerin istihdama olan etkileri sadece literatürde standart olan standart DYY tanımını kullanarak araştırılmış değil, ama aynı zamanda farklı düzeylerdeki DYY'lerin olası fark gösteren etkilerine bakılmış ve bu etkiler sırasıyla yüzde 10, 25, 50, 75 ve 100 yabancı mülkiyet seviyelerinde belirlenmiştir. Bu etkiler Türkiye imalat sanayisi üzerine olan firma düzeyindeki Yıllık İmalat Sanayi Anketi verisi kullanılarak test edilmiştir. Olası seçim yanlılığını kontrol etmek için farkların farkı yöntemi eğilim puanı eşlemesi ile birleştirilmiştir. Bu yöntemin avantajı tedavi gören işletme ile uyumlu kontrol işletme arasındaki istihdam yollarındaki sapmanın gözlemlenmesine izin vermesidir. Standart DYY tanımı kullanıldığında, Türkiye imalat sanayisinde yabancı tarafından satın alma satın alınan firmada istatiksel olarak anlamlı bir istihdam artışı ile sonuçlanmaktadır. Pozitif ve istatiksel olarak anlamlı etkiler edinme yılı görünür hale gelmekte ve daha sonraki dönemlerde devam etmektedir. Üç sene sonra, edinilen firmalar kontrol firmalarına 21 puanlık istihdam açısından üstün gelmektedir. Kamu kuruluşları hariç olmak üzere, istatiksel olarak anlamlı ve pozitif etkiler aynı zamanda sadece özel kuruluşlar üzerine odaklanıldığında da gözlemlenmiştir. Analiz aynı zamanda göstermektedir ki pozitif istihdam etkileri çıktı ve verimlilik artışları ile birlikte gerçekleşmiştir. Ancak, yabancı ortakların yabancı mülkiyet yüzdelerindeki hakimiyeti arttıkça DYY akışlarının istihdama olan etkilerinin azalmaya başladığı gözlemlenmiştir.
Özet (Çeviri)
This thesis studies the causal effects of foreign ownership on plant employment of varying degrees of FDI. I not only examine the employment effects of FDI inflows by using standard definition of FDI as is standard in the literature, but I also look into the possible differentiale effects of different levels of FDI and identify these effects at the 10, 25, 50, 75 and 100 percent foreign ownership in plants, respectively. These effects are tested using plant-level data from Annual Manufacturing Industry Statistics on the Turkish Manufacturing industry. To control for the possible selection-bias, a difference-in-differences approach is combined with propensity score matching. The advantage of this method is that it allows observing the divergence in the paths of employment between the treated plants and the matched control plants. It is shown that foreign acquisition in Turkish manufacturing industry leads to a significant increase in employment in the acquired plants when the standard definition of FDI is used. The positive and statistically significant effects become visible in the acquisition year and continue in the subsequent periods. I find that after three years, the acquired plants outperform the control group in terms of employment by 21 percentage points. The significant positive employment effects are also observed when I only focus on the private establishments, excluding public establishments from the sample. The analysis also suggests that the positive employment effects occur together with increases in output and productivity. However, it is observed that as the dominance of foreign partners increases in foreign ownership percentages the employment effects of FDI inflows begin to decrease.