The transition from the Late Bronze Age to the Early Iron Age in the Upper Euphrates and the Amuq: A study of settlement patterns
Yukarı Fırat bölgesi ve Amik Ovası?nda Geç Tunç Çağı?ndan Erken Demir Çağı?na geçiş: Yerleşim dokuları üzerine bir çalışma
- Tez No: 264222
- Danışmanlar: DOÇ. DR. İLKNUR ÖZGEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Arkeoloji, Archeology
- Yıl: 2010
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İhsan Doğramacı Bilkent Üniversitesi
- Enstitü: Ekonomi ve Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 181
Özet
Bu çalışma, Yukarı Fırat ve Amik bölgelerinde Geç Tunç Çağı'ndan ErkenDemir Çağı'na geçiş sırasında ortaya çıkmış yerleşim dokularını değerlendirmeyiamaçlamaktadır. Yerleşim dokusu analizleri süreklilik ve değişimi göstermekamacıyla kullanılmış, bu analizlerin sonuçları mimari bulgular yoluyla test edilmiştir.Bu amaçlar doğrultusunda üç ova özellikle çalışılmıştır. Bir yandan, Yukarı FıratBölgesi'nde Altınova ve Karababa Baraj Alanı'ndan gelen bilgiler analiz edilmiş;öbür yandan Kuzey Suriye ile Güneydoğu Anadolu'nun kesişiminde bulunan AmikOvası'na yoğunlaşılmıştır. Sonuçlar, bir kez daha, Türkiye'nin bu bölgelerindeki GeçTunç Çağı ? Erken Demir Çağı geçişinin belirsiz doğasını ortaya koymaktadır, ancakümit vericidir.
Özet (Çeviri)
This thesis aims to assess the settlement data from the LBA-EIA transitionfrom the Upper Euphrates and the Amuq. It uses settlement pattern analyses as waysto trace continuity and change, and incorporates architectural data to test their results.Three plains in particular are selected for this tasks; Altınova and Karababa Damarea of the Upper Euphrates and the Amuq at the confluence of North Syria andSoutheast Anatolia. The results demonstrate, once again, that the nature of the LBAEIAtransition in these parts of Turkey is still vague, yet partially promising.