İkiztepe ilk Tunç Çağı III çanak çömleği
The Early Bronze Age III pottert of İkiztepe
  1. Tez No: 140459
  2. Yazar: SERPİL SANDALCI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ÖNDER BİLGİ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Arkeoloji, Archeology
  7. Yıl: 2003
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Arkeoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Protohistorya ve Önasya Arkeolojisi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 717
Özet
n OZ Orta Karadeniz Bölgesi'nin kültür tarihi açısından önemli bir merkezi olan İkiztepe yerleşmesinde, GKÇ'dan (Geç Kalkolitik Çağ) OTÇ'na (Orta Tunç Çağı) kadar devam eden kesintisiz bir stratigrafi tespit edilmiştir. Bununla birlikte, İkiztepe'de İTÇ (Ük Tunç Çağı) ü'den m'e geçiş ve İTÇ m, tam bir netlik kazanmamıştır. Bu nedenle, çalışmamızda, bu dönem, İkiztepe Tepe ni'ün İTÇ UTe tarihlendirilen ç-ç (çanak çömlek) buluntuları ile Tepe I' deki Mezarlık alanından ele geçen kaplara dayandırılarak aydınlatılmaya çalışıldı. Anadolu ve Balkanlarla karşılaştınldığında, İkiztepe İTÇ Dİ ç-ç kültürünün, Anadolu'nun İTÇ m'e tarihlendirilen diğer kültürlerinden farklı özelliklere sahip olduğu, özellikle Samsun ve çevresinde etkin olduğu anlaşılmaktadır. Anadolu'da, bu kültürle ilişkili ç-ç buluntularının en yalan benzerlerine, Demircihöyük'ün İTÇ katlarında rastlanılmıştır. Anadolu dışında ise, bu ç-ç'ler, Balkanlar'ın İTÇ; Kara Yunanistan'ın, özellikle Rakhmani; Transkafkasya'da ise Neolitik ve Kalkolitik kültürleriyle ortak özelliklere sahiptir. Dolayısıyla, bu kültürün, Anadolu'dan daha ziyade, Karadeniz'in kuzeyinde yer alan Transkafkasya'dan Balkanlar'a kadar uzanan geniş bir coğrafi alana ve zaman dilimine yayılan kültürlerle ilişkili olduğu düşünülmektedir. ABSTRACT At the settlement of ikiztepe, which is a important center of Middle Blacksea Region, as a cultural historia, an unceasing stratigraphy is determined, which was continued from Late Chalcolithic Age to Middle Bronze Age. However, transition from EB A II to HI and EBA HI have not been clear entirely. Therefore, in this study, this period is taken in hand, supported by the pottery dated to EBA m of Mound III and the vessels found out from the Cemetery on the Mound I in ikiztepe. Having compared with Anatolia and the Balkans, Driztepe EBA HI pottery are seen to have different quality from others cultures of Anatolia, which are dated to EBA Dİ too, and to be intensive, especialy in Samsun and its surrounding. In the Anatolia, the close similarity regard with the pottery of this culture have been met in the layers of EBA at Demircihöyük. Except Anatolia, these pottery have common quality with EBA of Balkans; with the Northern of Hellas, especialy Rakhmani; and in the Transcaucasia although with the cultures of Neolithic and Chalcolithic. Therefore, this culture can be supposed to have a relation with the cultures in the northern of Blacksea, which was being spread over the wide geographical area extending from Transcaucasia to Balkan, more than Anatolia.
Özet (Çeviri)