Ege bölgesindeki Gençlik ve Spor Genel Müdürlüğü'nde çalışan personelin örgütsel bağlılıkları ve iş tatmin düzeyinin belirlenmesi
Aegean region Headquarters Youth and Sports Facilities, organizational affiliation and employee in determining the level of job satisfaction
- Tez No: 264296
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. SÜMMANİ EKİCİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sosyoloji, Spor, Sociology, Sports
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Muğla Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 136
Özet
Bu çalışmanın amacı; Ege bölgesinde bulunan Gençlik ve Spor il müdürlüklerinde çalışan personellerin Örgütsel Bağlılıkları ve İş tatmin düzeylerinin belirlenmesidir.Çalışmaya Ege bölgesinde yer alan 8 ilden (Aydın, Uşak, Manisa, Denizli, İzmir, Afyon, Kütahya, Muğla) 141'i bay, 47'si bayan olmak üzere toplamda 188 kişi katılmıştır. Araştırmada personelin örgütsel bağlılıklarını ölçmek için Meyer ve Allen, (1991) tarafından geliştirilmiş bulunan ve 9 sorudan oluşan örgütsel bağlılık ölçeği; iş tatmin düzeylerini ölçmek için ise Weiss ve Ark. (1967) tarafından geliştirilmiş ve Türkçeye Baycan, (1985) tarafından çevrilen 20 sorudan oluşan Minnesota İş Tatmin ölçeği uygulanmıştır.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study, the Aegean region in the provincial directorate of Youth and Sports of the staff to determine the level of organizational commitment and job satisfaction.To work the eight provinces in the Aegean region (Aydın, Uşak, Afyon, İzmir, Denizli, Manisa, Muğla, Kütahya), 141 men 47 women in a total of 188 people participated. Research staff to measure organizational commitment, Meyer and Allen (1991) has been developed by and composed of nine questions, the scale of organizational commitment, job satisfaction levels and to measure the Minnesota Job Satisfaction scale consists of 20 questions developed by Weiss and friends (1967) translated by the Baycan (1985) and Turkish was administered.Some of the forms filled by the method of face to face with some of the participants reached the post and was reconvened.