Öğretmen görüşlerine göre ilköğretim okullarının etkili okul özelliklerine sahip olma düzeyleri (Üsküdar ilçesi örneği)
The levels of primary schools that have effective school characteristics according to teachers' views (Sample of Üsküdar county)
  1. Tez No: 264359
  2. Yazar: NAZİFE KUŞAKSIZ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. HÜSNÜ YILMAZ LİVATYALI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Bölümü
  12. Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 123
Özet
Bu araştırmanın amacı, öğretmen görüşlerine göre İstanbul ili Üsküdar ilçesinde bulunan ilköğretim okullarının etkili okul özelliklerine sahip olma düzeylerini belirlemek ve araştırmaya katılan öğretmenlere ilişkin bazı değişkenlere (cinsiyet, eğitim durumu, görev yaptıkları okuldaki çalışma süreleri, mesleki kıdem) göre okulların etkililiklerinin farklılaşıp farklılaşmadığını tespit etmektir.Bu araştırmada tarama modeli kullanılmıştır. Araştırmanın evrenini; 2008-2009 eğitim-öğretim yılında İstanbul ili Üsküdar ilçesinde 64 resmi ilköğretim okulunda görev yapan 2212 öğretmen, örneklemi ise 472 öğretmen oluşturmaktadır.Araştırma verileri, Mehmet Şişman (1996) tarafından geliştirilen ?Etkili Okul Ölçeği? ile toplanmıştır. Kullanılan ölçek beşli likert tipinde ve 56 maddeden oluşmaktadır. Ayrıca ölçek; ?okul yöneticisi?, ?öğretmen?, ?öğrenci?, ?okul programı ve eğitim-öğretim süreci?, ?okul kültürü ve ortamı? ile ?okul çevresi ve veli? olmak üzere altı alt boyuttan meydana gelmektedir.Elde edilen veriler SPSS programı kullanılarak analiz edilmiştir. Verilerin analizinde ?frekans, yüzde, aritmetik ortalama, standart sapma, ANOVA ve ANOVA sonucunda anlamlı farklar için Tukey HSD çoklu karşılaştırma testi? kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
This research aims to determine to what degree the primary schools located in the Üsküdar district of İstanbul have the characteristics of being ?effective schools?, depending on the views of the teachers surveyed and to find out if the ?effectiveness? of schools differs by some variables such as gender, education level, working hours, and job seniority.In this research, survey method is used. The whole reasearch is based on the data collected from teachers working in 64 different primary schools in Üsküdar, İstanbul in the education year of 2008-2009, and the paradigm includes 472 teachers.Research data are collected using ?Effective School Scale? which is developed by Mehmet Şişman (1996). The scale which is used is a quinary Likert type and consists of 56 sections. Also, the scale contains six subtitles which are ?school administrator?, ?teacher?, ?student?, ?school programmes and education process?, ?school culture and environment?, ?school environment and parents?.The data obtained are analyzed using SPSS program. When analyzing the data, for the significant differences occured in the results of frequency, pertentage mean, arithmetic average, standard deviation, ANOVA and ANOVA, Tukey HSD multiple comparison test is used.