(B)ağsal düşünce çerçevesinde Doğu Karadeniz bölgesi müziklerinin değişim süreci
The change process of the East Black Sea region music as part of (net)tachmental thought
  1. Tez No: 264419
  2. Yazar: ABDULLAH AKAT
  3. Danışmanlar: PROF. SONGÜL KARAHASANOĞLU
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Müzik, Music
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Müzikoloji ve Müzik Teorisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 194
Özet
Bu çalışmada, alan araştırmalarının ortaya çıkardığı kişisel deneyimler ve (b)ağsal düşünceden hareketle yeryüzündeki tüm yerel kültür ürünlerine özellikle de müziklere gerçek anlamda yaklaşabilmek hedeflenmiştir. İdeolojik olandan uzak durarak, hakim olan düşünce sorgulanarak, makroya mikro bakarak, mevcut olanın içindeki çözümlemeler yapılarak yalnızca değişim aranmakta ve değişimi ifade çabası gösterilmektedir. Ayrıca, makroya mikro bakabilmek, yerel kültür ürünlerini bulundukları alan içindeki tüm unsurların ortak ürünü olarak değerlendirmek, hiç bir unsura köken aramadan kökten sapmanın doğruluğuna inanmak, taşınma ile nelerin değişebileceğini görmek, tekrarın niteliğinin değişimi nasıl etkilediğini ve yön verdiğini anlamak gibi bu çalışma için önemli görülen ifadeler, bir anlamda da değişim sürecinin çözümlenmesini sağlamıştır.
Özet (Çeviri)
In this work, the aim is to approach all products of the local culture in the world, especially the music, in the literal sense according to the personal experiences that field research brought out and (net)tachmental thought. Only the change is pursued and an effort is made to express the change by avoiding the ideological one, by questioning the dominant thought, by looking at the macro in micro and by analysing the present one. In this way, looking at the macro in micro, evaluating the local culture products as the common product of all the compoments of the area they are in, believing in the accuracy of moving away from the roots without finding roots for any components, seeing what moving can change, understanding how the quality of the repetition affects the change and leads it and these kind of expressions that are important for this work help analysing the change process in a sense.