20 numaralı Sivas şer'iye sicili'nin transkripsiyonu
  1. Tez No: 264426
  2. Yazar: ÖMER BAŞOL
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ALPASLAN DEMİR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Tarih, History
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gaziosmanpaşa Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Yakınçağ Tarihi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 600
Özet
Şer`iye sicilleri Osmanlı Devleti'nin 15. asrın İkinci yarısından yıkılışına kadar geçen dönemde Osmanlı'nın sosyal, siyasi, ekonomik, hukuki vb. alanlarda aydınlatıcı bilgiler ihtiva etmektedir. Bugün hemen hemen her şehrimizin sicil defteri mevcut olup, Sivas ilimize ait Şer`iye sicillerinden ba`zıları üzerinde araştırmalar yapılmıştır. Transkripsiyonunu yaptığımız defter orjinali Başbakanlık Osmanlı Arşivi'nde bulunan 20 numaralı Sivas Şer`iye defteridir.Hicri 1255-1257 (Miladi 1839-1841) yıllarına ait olan defter 170 sayfadan oluşmaktadır. Defterde fermân, berat, hüccet, i`lam, buyruldu, tereke, vakfiye gibi belgeler bulunmaktadır. Defterin transkripsiyonu çalışmanın iskeletini oluşturmaktadır. Transkripsiyon yapılırken, transkripsiyon kurallarına uyulmaya çalışılmıştır. Ayrıca hüküm özetleri ve hüküm tasnifleri ile o döneme ait Sivas'ın idari ve fiziki yapısı, şer`iye sicilleri ve Sivas şer`iye sicilleri ile ilgili daha önce yapılmış çalışmalar ile 20 numaralı Sivas şer`iye defteri hakkında bilgiler verilmiştir. Ekler kısmında defterin orijinal metinleri konulmuştur. Bu çalışmamızdan Hicri 1255-1257 (M. 1839-1841) yıllarının Sivas'ı hakkında sosyal, siyasal, ekonomik, hukuki vb. alanlarda çok değerli bilgiler elde edileceği kanaatindeyiz.
Özet (Çeviri)
Court registers include useful information about the Ottoman?s social, political, economical, legal, etc. fields from the 2nd half of the 15th century to the fall of the Ottoman Empire today there are almost all cities? court registers, researchers were made on some court register belonging to our Sivas city. The register we will introduce is the 20 numbered Sivas court registers in the National Library.The register belonging to 1255-1257 of the Hegira (1839-1841 of the Christian era) has 170 pages. There are documents like imperial edict, no guilt, legal document, writ, order, estate, deed of trust. The transcription of the register forms the framework of study. It was tried to obey the rules of transcription while the transcription was doing transcription. Furthermore, know ledges about sentence summary and classification, administrative and physical construction of Sivas, court register and studies made before writ Sivas? court register, 20 numbered court register of Sivas were given. The original texts of register were put in the appendix. In my opinion, important know ledges about social, political, economical, legal, etc. fields of Sivas in 1255-1257 of the Hegira (1839-1841 of the Christian era) will be gat throughout study.