Türkiye'de mülteci sorunu: Tokat örneği
Refugee problem in Turkey: Example Tokat
- Tez No: 264427
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. AHMET ÖZKİRAZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kamu Yönetimi, Public Administration
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gaziosmanpaşa Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Siyaset ve Sosyal Bilimler Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 154
Özet
Temel bir insan hakkı olan sığınma hakkı vazgeçilmez ve devredilemez haklardandır. Herkes bu haktan yararlanma özgürlüğüne sahip olmalıdır. Sığınma hakkı; kişinin kendi ülkesinde ırkı, dini, tabiiyeti, belirli bir toplumsal gruba mensubiyeti veya siyasi düşünceleri yüzünden, zulme uğrayacağından haklı sebeplerle korktuğu için söz konusu ülkenin korumasından yararlanamaması ya da yararlanmak istememesi durumudur. Dolayısıyla kişi başka ülkelerden koruma talep etmek durumunda kalmaktadır.Bu çalışmada; Türkiye'de yaşanan mülteci sorununa genel itibariyle göz atılmış, bu çerçevede günümüze kadar bu hususla ilgili çıkmış temel yasalar ve uluslar arası sözleşmeler ile bölgesel anlaşmalar irdelenmiş ve bu olgunun pratikte yansımalarını saptamak üzere Tokat ilimizde Irak'lı mültecilere yönelik bir saha çalışması yapılmıştır. Yapılan saha çalışmasının sonuçları analiz edilerek, sığınmacıların temel problemleri saptanmıştır. Ayrıca son kısımda da saptanan bu sorunlara çözüm önerileri sunulmuştur.Bu tezin amacı; Dinleri, ırkları, milliyetleri, toplumsal gruba mensubiyetleri (kadın, çocuk, eşcinsel) veya siyasi görüşleri yüzünden ülkelerini terk etmek zorunda kalan insanların psikolojik durumunu ve karşılaştıkları sosyo-ekonomik sıkıntıları ile insan hakları sorunlarını anlatmaya çalışmaktır. Bu çalışma ile mültecilere yaklaşımda toplumsal bilinci sağlamaya yardımcı olmak ve akademik olarak bu konunun daha çok irdelenmesine kapı aralamaktır. Umut edilir ki bu çalışma halkımız ve mülteciler için yol gösterici bir kaynak olur.Bu tezin konusu; Doğdukları torakları bırakıp ülkemize sığınan insanların, Türkiye'de karşılaştıkları genel sıkıntıları Tokat özelinde ele alıp, bu sorunlara çözüm öneriler sunmaktır.Bu tezin önemi; Irak'tan ülkemize gelen mültecilerin ülkemizde yaşadıkları sıkıntıları ve bu sıkıntıların gelecekte oluşacak mülteci akınlarında yol gösterici olmasıdır.Araştırmanın Yöntemi; Araştırmamız betimleyici bir perspektif ile incelenmiş olup, araştırmamızda yöntem olarak; görüşme, gözlem ve veri analizi kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
Right to seek asylum is one of the basic human rights. It is one of the human rights that can not be given up or transferred. Right to seek asylum means that the person seeking it cannot enjoy or does not want to enjoy the protection of involved country due to fear of persecution because of his or her religion, nationality, political ideas or belonging to a social group. Therefore, the person is in a situation to seek asylum from other countries.In the present study, a general overview of refugee problem in Turkey was presented. Basic laws and international and regional treaties were studied. Besides, practical aspects of this phenomenon were evaluated in a field study conducted over Iraqi refugees in Tokat Province of Turkey. Results of the field study were analyzed, and major problems of refugees were determined. In addition, some possible solutions for these problems were proposed.The aim of the present thesis was to evaluate the psychological conditions and socio-economical and human rights problems of refugees who had to quit their land because of their religion, race, nationality, belonging to some social groups (women, children and gays) or political opinions. This study aimed to increase consciousness in the society towards the refugees and facilitate academic evaluations of the issue. It is hoped that this study will be guidance for our nation and for refugees who ask the protection of our nation.The subject of the present thesis was to study the problems of refugees in Turkey who left their motherland and sought asylum in our country, through a case study conducted for the Turkish province of Tokat and to propose solutions.The importance of the thesis is that it will be guidance for problems of Iraqi refuges in Turkey and for possible future refuge surges.The study was conducted using a descriptive perspective. The methods used were interviews, observations and data analysis.