Osmanlı Devleti'nde kutsal yerler sorunu (1847-1853)
Problem of hold places in Ottoman Empire (1847-1853)
  1. Tez No: 264434
  2. Yazar: İHSAN SATIŞ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ALİ AÇIKEL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Tarih, History
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gaziosmanpaşa Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Osmanlı Müesseseleri ve Medeniyeti Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 134
Özet
Hz. İsa'nın doğup büyüdüğü, Hıristiyanlık dinini ilk yaydığı, sonraları çarmıha gerilerek öldürüldüğü yerlerin Kudüs ve dolaylarında bulunması, Hz. Meryem'in de aynı yerlerde yaşamış olması nedeniyle, Hıristiyanlar, bu bölgede birçok kilise yaparak, ziyaret ve tören yerleri kurdular. Burada Ortaçağ'dan beri belli bir düzeni oturtmuş altı büyük kilise (Ortodoks, Katolik, Ermeni, Suriye, Kıpti ve Habeş kiliseleri) de mevcuttu. Ayrıca Haçlı Seferleri sırasında Kudüs'ün zaptı için gelen Hıristiyan kralların mezarları da burada bulunmaktaydı.Dinî değer taşıyan bütün bu anıt ve tapınakların korunması, yönetilmesi ve onarılması, Hıristiyanlar için çok şerefli ve kutsal bir işti. Zamanla bu işler, Hıristiyan mezhepleri arasında kutsal yerler üzerinde hâkimiyet mücadelesine dönüştü. Özellikle 19. yüzyılda Rusya Ortodokslar'ın hamisi, Fransa Katolikler'in hamisi olarak işe karışınca Kutsal Yerler Sorunu uluslararası platforma taşınmış ve Kırım Savaşı'nın çıkmasına sebep olmuştur.Bu çalışmada; Kudüs'te Hıristiyan cemaatlerine ait kutsal yerler, kutsal yerlerin idaresi konusunda Hıristiyan cemaatleri arasındaki tartışmalar, bu tartışmalarda Osmanlı Devleti'nin tavrı ve Avrupalı devletlerin meseleye müdahale etmelerini ele alacağız.
Özet (Çeviri)
The Christians built a lot of churches and established places of worship and pilgrimage in Jerusalem and its neighbourhood as these were the places where the Virgin Mary lived, Jesus Christ was born, preached Christianity and was crucified.There were six established churches in the region since the Middle Ages and these were Ortodox, Catholic, Armenian, Syrian, Coptic and Abyssinian churches. The graves of the kings who came to conquer Jerusalem during the Crusades were in the place, too. It was considered to be a very holy and glorius task to preserve, keep up and maintain these places of religious significance.These efforts turned into rivalry and struggles to gain supremacy over each other among Christian sects in time. It eventually led to the Crimean War in the nineteenth century when Russia as the protector of the Orthodox Church and France as the protector of the Catholic Church intervened.In this study, we will handle such issues as the holy places belonging to Christian denominations, conflicts among them, the Ottoman Empire's stance on these conflicts and the intervention of European powers.