Pazarlama iletişimi bileşenlerinden halkla ilişkiler çerçevesinde uluslararası alanda kültürün tutundurma faaliyetleri üzerine etkisi: L'oréal ve Beko örneği
The effects of culture on one of the marketing communication mix's elements, public relations: the example of L'oréal and Beko
  1. Tez No: 264448
  2. Yazar: AYGÜL BİLGİ GÜLKAN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. YEŞİM GÜÇDEMİR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Halkla İlişkiler, İşletme, Public Relations, Business Administration
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Halkla İlişkiler ve Tanıtım Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 219
Özet
Globalleşme uluslararası ekonomik ve kültürel gelişmelere yeni boyutlar getirmiştir. Bu gelişmenin sonucunda iletişim kanalları çeşitlenmiş ve kültürel ilişkiler olağanüstü boyutlara ulaşmıştır. Gelişen bu ilişkiler kültürel farklılıkları da beraberinde getirmiştir. Uluslar, küreselleşme sayesinde kültürel çeşitliliğin daha fazla farkına varmışlardır. Özellikle farklı coğrafyalarda ve kültürel atmosferlerde çalışmak durumunda olan işletmeleri bu konuyla daha çok ilgilenmeye yönlendirmiştir. Pazarlama stratejileri üzerindeki kültürel farklılıkların etkileri işletmenin uluslararası başarısı için önem arz etmektedir.Bu çalışmada kültürün ve örgüt kültürünün tanımı yapılarak Hofstede'nin kültürel boyutlandırılması ile ulusların farklılıkları dört ayrı boyutta anlatılarak, halkla ilişkiler perspektifinden pazarlama iletişimi incelenmiş ve son bölümde derinlemesine görüşme yöntemi ile Beko ve L'Oréal şirketleri ile örnek uygulama yapılmıştır. Burada seçilen ülkelerde kriter olarak benzer kültürlerde görünen iki ülke olan Türkiye ve İtalya ele alınacak, bu ülkelerde de Türkiye merkezli bir şirket olan Beko Türkiye ve Avrupa Merkezli olan L'Oreal İtalya şirketi incelenecektir. Bu karşılaştırma yapılırken Beko Türkiye ve Beko İtalya'nın pazarlama iletişimi açısından neler yaptığı; iki ülkenin kültürel farklılıkları, L'Oreal İtalya ve L'Oreal Türkiye'nin nasıl uygulamalar içinde olduğu incelenecek, bunların halkla ilişkiler açısından ne gibi benzerlik ve farklılıklar ortaya koyduğu; bunların nedenlerinin tüketici tutumlarından ne derece kaynaklandığı ile kültürün etkileri incelenecektir. Çalışmanın araştırma kısmında bir soru cevap uygulamasına da yer verilerek derinlemesine görüşme ile şirketlerin uygulamada neleri neden yaptığı irdelenecektir
Özet (Çeviri)
Globalization has brought new dimensions to international economy and cultural developments. As a result of these developments, the communication channels have diversified and cultural relations has reached extraordinary proportions. The development of these relations has brought the cultural differences. Nations, more aware of cultural diversity through globalization. Especially, the companies which has to work with international areas and cultures, is interested in this matter. The effects of the cultural differences is important for the international companies? marketing strategies.In this study, marketing communication was analyzed from Public Relation point of view with defining culture and organizational culture and explaining international differences by Hofstede?s cultural dimensions, and in the last session sample application was done with in-depth interview method with Beko and L?Oréal companies,. The selection criteria Turkey and Italy, was likeness of cultures between two countries. In this countries two company will be researched. One of them will be Beko which is Turkey based, and the other one is L`Oréal which is Europe based. During this comparison; what Beko Turkey and Beko Italy is doing for marketing communications, cultural differences of two countries, applications of L?Oréal Turkey and L?Oréal Italy will be analyzed. Similarities or differences of applications from Public Relations perspective, effects of consumer attitudes on these applications and effects of cultures will be also analyzed. In the last session of the study, there will be a research with in-depth interview method by asking some questions and, what and why companies are doing these applications