Edinilmiş mallara katılma rejiminde edinilmiş mallar ile kişisel mallar ayrımı
Edinilmiş mallara katilma rejiminde edinilmiş mallar ile kişisel mallar ayrimi
- Tez No: 264449
- Danışmanlar: PROF. DR. HÜSEYİN HATEMİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Medeni Hukuk Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 151
Özet
Bu tez İstanbul Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü'nde yüksek lisans tezi olarakhazırlanmıştır. Tez çalışmasında öncelikle, ?mal rejimi? kavramı açıklanmış; malrejimi hükümleri hakkında 4721 sayılı Türk Medeni Kanunu ile getirilen yeniliklerve düzenlemelere değinilmiş; Türk Medeni Kanunu ile yürürlüğe giren mal rejimlerive eşlerin bu mal rejimlerinden birini seçerken akdedecekleri mal rejimi sözleşmeleriincelenmiş; ardından Türk Medeni Kanunu'nda düzenlenen yasal mal rejiminin?edinilmiş mallara katılma rejimi? olduğu ve bu yasal mal rejiminde eşlerinmalvarlığı türlerinde yer alan malvarlığı değerleri sırasıyla açıklanmıştır.Çalışmamızda eşlerin malvarlığı türleri ?edinilmiş mallar? ve ?kişisel mallar?başlıkları altında iki grup halinde incelenmiştir. Bu malvarlığı türlerinde yer alanmalvarlığı değerleri, Yargıtay kararları ve doktrindeki tartışmalar doğrultusundaçeşitli görüşlere yer verilerek açıklanmıştır. Edinilmiş mallara katılma rejiminde yeralan malvarlığı türleri incelendikten sonra, son olarak bu malvarlığı türlerinin aktifrol oynadığı yasal mal rejiminin sona ermesine, tasfiye aşamasına ve tasfiyedeözellik arz eden hükümlere kısaca değinilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this dissertation, primarily, ?property regime? has been explained, the modern understanding that the Turkish Civil Law num¬bered 4721 has led to the provisions of property regime, then the Civil Law statements regarding the couples? choice of marital property and making contracts about the regime; the legal marital property is The Regime of Acquired Property Accession and finally, couples? property assets were clarified. In this dissertation, couples? properties has been classified in two groups, such as ?Personal Property? and ?Acquired Property?. These properties has been explained regarding to the jurisprudence and High Court decisions. After the analysis of regimes, at the end, distillation of properties was de¬mystified.