Sapanca Gölü Havzası'nda arazi kullanımı ve mekansal değişim
Land use and land use change in Sapanca Lake Basin
  1. Tez No: 264459
  2. Yazar: MUHAMMET KAÇMAZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NAZMİYE ÖZGÜÇ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Coğrafya, Geography
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Coğrafya Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Bölgesel Coğrafya Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 288
Özet
Bu araştırmada Türkiye'nin önemli göl havzalarından biri olan Sapanca Gölü Havzası'nın arazi kullanımı ve mekânsal değişimi incelenmiştir. Araştırma alanı Türkiye'nin sanayileşme ve şehirleşme bakımından en gelişmiş bölgesi olan Marmara Bölgesi'nin doğusunda yer almaktadır.Sapanca Gölü Havzası sahip olduğu doğal güzellikler ve ulaşım kolaylığı dolayısı ile özellikle son 20 yılda hızlı bir değişime sahne olmuştur. Havzanın 1990'lı yılların başlarına kadar kırsal niteliği ağır basmakta iken günümüzde şehirsel faaliyetlerin hâkim olduğu bir havza durumuna gelmiştir. Beşeri ve iktisadi faaliyetlerin zamana bağlı olarak değişmesine paralel bir şekilde mekânda da önemli değişiklikler meydana geldiği inceleme alanımızda açıkça görülmektedir. Özellikle Türkiye'nin en gelişmiş şehri olan İstanbul'a yakınlığı dolayısı ile havzanın şehirsel gelişimi oldukça hızlıdır. Zira gerek ikinci konut yapımı gerekse çeşitli turizm faaliyetleri dolayısı ile havza önemli miktarda nüfusu kendine çekmektedir. Bu durum havzanın taşıma kapasitesinin aşılmasına ve doğal ortamın tahrip edilmesine neden olmaktadır. Gerek içme suyu kaynağı gerekse doğal bir park görünümünde olması dolayısı ile havzandan gelecek nesillerin de istifade edebilmesi amacı ile havzanın arazi kullanım çalışmaları bilinçli ve detaylı bir şekilde planlanmalı ayrıca havza için uygulanması zaruri olan sürdürülebilir bir yönetim ve kalkınma modeli oluşturulmalıdır.
Özet (Çeviri)
In this research, land use and land use change of the Sapanca Lake Basin that is one of the most important lake basins of Turkey were examined. Research area is located at the east of Marmara Region that is the most developed region of Turkey with respect to industrialization and urbanization.Sapanca Lake Basin has presented a fast changing through the recent 20 years depending on its natural beauties and easement of access. As though, Sapanca Lake Basin has presented a rural characteristic predominantly until early 1990?s, at the present day, urban activities have been more intensively in this basin. Major changing?s has been occurred obviously in our research field in parallel with the changing human activities due to time interval. Especially, the urban development of the basin is quite fast because of the proximity to Istanbul, the most developed city of Turkey. Because, this basin attracts enormous population due to both secondary housing development and touristic activities. This condition leads to exceeded conveyor capacity and deterioration of natural environment. Since Sapanca Lake Basin is a spring for drinking water and a natural park, a well-detailed studies related with land use of Sapanca Lake Basin should be conducted with awareness and additionally a sustainable administration and development model should be performed mandatorily in order to warrant the benefit of the coming generations from Sapanca Lake Basin.