Berkeley felsefesi açısından 'İde' kavramının kapsamı ve işlevi
The notion of 'Idea' in Berkeley's philosophy: It's content and function
  1. Tez No: 264460
  2. Yazar: SAADET YEDİÇ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. OSMAN FARUK AKYOL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Felsefe, Philosophy
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Felsefe Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 96
Özet
18. Yüzyıl Aydınlanma Felsefesi'nin en önemli düşünürlerinden biri olarak kabul edilen Berkeley, döneminin felsefi problemlerine yeni bir bakış açısı getirmiş ve kendisinden sonra gelen filozoflar için dikkate değer bir kaynak sağlamıştır. Çalışmamız ide kavramının tanımı ve kapsamından hareketle, Berkeley felsefesinin temel kavramlarını ortaya koyma amacındadır. Çalışmamız, bu kavramların ışığında Berkeley'nin döneminin felsefesine getirdiği eleştirilerin içeriğini gösterme ve Berkeley felsefesinin geçerliliğini araştırma hedefini taşımaktadır. Çalışmamızda, Berkeley'de ide kavramının ve bu kavramdan hareketle geliştirmiş olduğu maddi töz eleştirisinin anlamını ve sınırlarını, temel teşkil eden metinler rehberliğinde ele almaya çalışacağız.
Özet (Çeviri)
Berkeley, who himself is known as one of the most important thinkers in 18th Century Enlightenment Philosophy, had brought a new perspective to the problems of the contemporary philosophy and had made a great influence to his scholars. This thesis has an intention to expose the essential concepts in Berkeley?s philosophy through his understanding of concept of the idea. In our study, it is one of the basic intentions to determine Berkeley?s critiques on the contemporary philosophy and to study about validity of Berkeley?s philosophy. In our thesis we will also try to examine Berkeley?s concept of idea with its connection to his denial of the material substance, by the guidance of his major works.