Dostoyevski'de batı sorunu: Rus idesi ve evrensellik
Western question in Dostoevsky: Russian idea and universality
  1. Tez No: 264477
  2. Yazar: ONUR GÜNEŞ AYAS
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. UFUK ÖZCAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sosyoloji, Uluslararası İlişkiler, Sociology, International Relations
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sosyoloji Bölümü
  12. Bilim Dalı: Sosyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 205
Özet
Dostoyevski genellikle varoluşçulukla, insan psikolojisiyle, bireysel özgürlük fikriyle ve dinsel-metafizik temalarla ilişkilendirilmektedir. Buna karşın, Dostoyevski'nin romanlarını ve politik makalelerini tutarlı bir bütün haline getiren birleştirici tema, aslında Batı sorunudur. Dostoyevski Avrupa'da ortaya çıkan evrensel düzen önerilerini her yönüyle eleştirmiş, bunların insanlığı birleştiremeyeceği sonucuna varmıştır. Dostoyevski'ye göre Rusya çöken Avrupa'yı kurtaracak ve insanlığı kendi önderliğinde birleştirecektir, çünkü sadece Ruslar evrensel bir ufka, kardeşlik değerlerine ve başka uluslarla özdeşleşme yeteneğine sahiptir. Ne var ki Dostoyevski'nin hayalini kurduğu Rusya önderliğindeki dünya düzeninde, Doğu tamamen dışlanmaktadır. Dostoyevski Rusya'nın kendine özgülüğü fikrinden yola çıkarak Rusya merkezli bir evrensel dünya düzeni fikrine varmıştır, ancak bu düzen sadece Batıyı birleştirme amacına sahip olduğundan evrensellik niteliği tartışmalıdır.
Özet (Çeviri)
Dostoevsky is often associated with existentialism, human psychology, the idea of individual liberty and religious-metaphysical themes. However, it is actually the question of West, which combines his novels and political articles in a coherent whole. Dostoyevski critized the European-based projects of universal order and concluded that none of them was able to unite the humanity. From Dostoevsky?s point of view, Russia would save the collapsing Europe and unite the humanity through her leadership, since only the Russians had a universal vision, positive values of brotherhood and ability to identify themselves with the other nations. However, East would be completely excluded from the Russian-centered universal order which Dostoevsky dreams of coming true. Dostoevsky arrived at the idea of a Russian-centered universal order through the idea of Russian uniqueness, but since this order has nothing but the aim of uniting the West, its universality is problematic.