Dolmabahçe Sarayı'nı ziyaret edenlerin ziyaret nedenleri memnuniyet araştırması
Survey of causes and satisfaction Dolmabahçe Palace visitors
- Tez No: 264478
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MELDA AKIN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sanat Tarihi, Art History
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Ekonomi Bölümü
- Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 124
Özet
Dolmabahçe sarayı Osmanlı Devletinden Türkiye Cumhuriyetine kalan en önemli kültür miraslarından biridir. Saray hem yapıldığı dönemde hem Cumhuriyetin kuruluş yıllarında hemde günümüzde önemini hiçbir zaman yitirmemiştir. Günümüzde TBMM Milli Saraylar Dairesi Başkanlığına bağlı saray müze olarak yerli ve yabancı turistlerin ziyaretlerine, gezip görmelerine izin verilmektedir.Yerli ziyaretçilerin yanında birçok yabancı ziyaretçilerinde gezdiği sarayda rehberlik hizmeti farklı dillerde verilmektedir. Bu çalışmada Sarayın en çok ziyaret edildiği yaz aylarında ziyaretçiler üzerinde anket araştırması yapılarak ziyaretçilerin saraydan ve saray hizmetlerinde memnun olup olmadıkları ve memnuniyet derecesi tespit edilmeye çalışılmıştır. sarayı ziyaret edenlerin büyük ölçüde ziyaretlerinden memnun olarak ayrıldıkları, birkaç aksaklığında giderilmesi halinde ziyaretçilerin daha memnun bir şekilde ayrılacağı anlaşılmaktadır.
Özet (Çeviri)
Dolmabahce Palace in thı ottoman Empire Republic of Turkey to the most important is one of cutural heritage. Palace was built in bot the Republic today the importance of both organizations in the years did not lose any time. Department of National Parliament House today as a museum connected to the palace domestic and foreign tourists to visit, sightseeing is not allowed. Domestic visitors in the palace as well as many forign visitors to visit the guidance services are provided in different languages In this study, most were visited the summer palace visitors in the months af reserarch done on the survey of visitors whether or not satisfied with the palace and the palace service and satisfaction degree been trying to determine. largely from those who visit the palace visit divided as they pleased, the elimination of several disruptions in visitor it is understood to be divided in a way more satisfied.