Türkiye'de bireysel emeklilik sistemini oluşturan emeklilik fonları ve alternatif sermaye piyasaları araçları ile karşılaştırılması: 2003'den günümüze kadar
The private pension system that consists of the private pension funds in Turkey, the comparison of the pension funds with the alternatif capital market instruments: Since 2003 till the end of the year 2009
  1. Tez No: 264490
  2. Yazar: ANUŞKA NATOF
  3. Danışmanlar: PROF. DR. TARGAN ÜNAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Para Sermaye Piyasaları ve Finansal Kurumlar Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 178
Özet
Dünyada yıllardan beri varolan ancak Türkiye'de 2003 yılında kurulmuş olan bireysel emeklilik sistemi, bireylerin emekliliklerinde rahat etmelerini sağlayacak bir yapıda düzenlenmiştir. Bugün dünyada en büyük kurumsal yatırım ve tasarruf sistemi olarak ön plana çıkan bireysel emeklilik sistemi yıllar itibariyle artan katılımcı sayısı ve toplam fon tutarı ile Türkiye'de de önemli bir sistem olmuştur.Çalışmanın amacı, bireysel emeklilik sistemi ve sistemi oluşturan emeklilik fonlarını incelemek, emeklilik fonlarının getirilerini alternatif sermaye piyasası araçları ile karşılaştırmaktır. Bu amaç doğrultusunda;Birinci bölümde, bireysel emeklilik sistemi tanıtılıp sistemin yapısı, işleyişi, kurumları ve avantajları incelenmektedir.İkinci bölümde, emeklilik fonları tanımı, türleri ve portföy yönetimi anlatılmaktadır.Üçüncü ve son bölümde ise, bireysel emeklilik sisteminden beklentiler, ekonomi üzerindeki etkileri, alternatif sermaye piyasası araçlarının getirilerine değinilip Türkiye'deki emeklilik fonlarının performans analizi yapılmaktadır.
Özet (Çeviri)
The private pension system, since years it?s been existing in the world but was founded in Turkey in 2003, was organized for the individuals to feel themselves comfortable in their retirement. Today, private pension system is the world's largest institutional investment and savings system. Since 2003, by the increasing numbers of participants and the total amount of the funds the system has become an important one in Turkey.The aim of this study is to examine the individual retirement system and the pension funds that make up the system and to compare the returns of pension funds with the alternative capital market instruments. For this purpose,In the first section, the private pension system is identified, and the system's structure, functioning, institutions, and benefits are examined.In the second part, the definition of pension funds, types, and the portfolio management are described.In the third and the final section, the private pension system expectations, the impact on the economy, the returns of the alternative capital market instruments are explained and the performance analysis of the pension funds in Turkey are done.