Velinin velayetten doğan hak görev ve yetkileri
Rights responsibilities and compentencies of parents which are arisen from custodial rights
- Tez No: 264489
- Danışmanlar: PROF. DR. GÜLÇİN ELÇİN GRASSİNGER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hukuk Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Özel Hukuk Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 217
Özet
Çalışmamızın konusu 2002 yılında yürürlüğe giren 4721 Sayılı Türk Medeni Kanunu' nda velinin, velayet hakkından doğan hak görev ve yetkileridir. Bu konunun seçilmesinin nedeni velinin velayetten doğan hak ve yetkilerinin çerçevesini ve bunların kullanılması esaslarını incelemektir.Aile hukuku ve buna bağlı olarak çocuk hukuku sürekli gelişim ve değişim içindedir. Aileye ve çocuğa yaklaşım tarzları, değer yargıları hem toplumdan topluma hem de aynı toplumda zaman bakımından farklılıklar göstermektedir. İletişimin çok hızlı bir şekilde ilerlemesi, uluslar arası hukuk sözleşmelerinin yapılması, ortak kıstaslar belirlenmesi gibi hususlar toplumlar arasındaki farklılıkları da azaltmaya başlamıştır. Özellikle çocukların korunması hakkında uluslar arası bir sözleşme olan Çocuk Haklarına Dair Sözleşme ile çocuk hakları ile bunların korunması gerektiği esasları düzenlenmiştir. Taraf devletlere de bu esaslara uyma yükümlülüğü getirilmiştir. Türkiye tarafından da imzalanan bu sözleşme iç hukukta yerini almıştır.Velayet, içeriği ve bunun muhatabının korunmaya muhtaç olan çocuk olması bakımından önemli bir kurumdur. Çocukların doğru yetiştirilmesinin ve eğitilmesinin gerekliliği tartışmasızdır. Bu nedenle çocukların, veliler tarafından keyfi bir şekilde yetiştirilmesi ve eğitilmesi çok büyük sakıncalar yaratır. Velinin, velayetten doğan hak ve görevlerinin neler olduğu ve bunların hangi ilkeler doğrultusunda kullanılması gerektiğinin belirlenmesi gerekir. Biz bu çalışma kapsamında, velayeti, bunu kullanacak kimseleri, bunların belli başlı hak ve görevleri ile bunların kullanım esaslarını inceledik.
Özet (Çeviri)
In this work our subject matter is rights responsibilities and competencies of parents which are arisen from custodial rights arranged by civil code law no:4721 which came into force in 2002.Family law and bound to this, children law are consistently in evolution. Their behaviours and values to family and children are differentiated from society to society and also in this society from time to time. The facts that, development of telecommunication, concluding international agreements, determining common criteria in international area and so on, start to reduce the difference between nationals. Especially, the convention concerned the protection of children and their rights, the UN Convention on the Rights of The Child (20 November 1989), which is ratified in 14 September 1990 by Turkish Government and entered into force in 27 January 1995, provides to obey its provisions by high contracting parties.The Custody is important for recognizing that the child, for the full and harmonious development of his or her personality, should grow up in a family environment, in an atmosphere of happiness, love and understanding. For this reason, giving arbitrary education and upbringing from parents creates much harm on children. It shall be defined that it is necessary for parent to understand and use the rights and responsibilities which is arisen from custody. In this scope of work, we will examine the custody, the person who uses it and the rights, responsibilities and competencies of this person.