Ham petrol fiyatları ile enflasyon oranı ilişkisinin analizi: Türkiye üzerine bir uygulama
An analysis on crude oil prices and inflation relationship: An application on Turkey
- Tez No: 264495
- Danışmanlar: PROF. DR. ORHAN GÖKER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Finans Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 83
Özet
Bu çalışmada 1998:Q1-2009:Q3 dönemine ilişkin üçer aylık veriler kullanılarak ham petrol fiyatları ile enflasyon oranı arasındaki ilişkinin yönü ve boyutları ortaya konulmaya çalışılmıştır. Ülkelerin dış ticaret verileri ve sanayi sektörü girdileri incelendiğinde; özellikle ABD, Avrupa gibi gelişmiş ekonomiler ile Türkiye, Çin, Hindistan, Güney Kore gibi gelişmekte olan ülke ekonomilerinin büyük ölçüde ham petrole bağımlı oldukları görülmektedir. Bu bağımlılığın bir sonucu olarak 1973-74 yıllarında meydana gelen petrol kaynaklı krizler, birçok ülkeyi derinden etkilemiş ve gelişmekte olan ekonomilerde kronik enflasyon olgusunun ortaya çıkmasına sebep olmuştur. 1980'lerin başından itibaren petrole alternatif olabilecek yeni enerji kaynakları araştırılmaya başlanmış ve mevcut bağımlılığı en aza indirmek adına ülkeler kendi iç kaynaklarına ağırlık verecek enerji politikaları oluşturmuşlardır.
Özet (Çeviri)
In this study, we tried to examine the relationship between crude oil prices and inflation by using quarterly data for the period 1998:Q1-2009:Q3. When analysed data about foreign trade balance and the inputs used by manufacturing sector of most countries, especially developed countries like USA or developing countries like Turkey, China, India, South Korea; it could be seen that they had been dependent on crude oil to a large extent. As a result of this circumstance, petrol crisis ocurring in 1973-74 deeply affected many countries and caused to arise chronic inflation in developing economies. In the begining of 1980?s, new energy sources which could be alternatives to petrol started to be searched and many countries made up energy policies focusing on national resources so that their existing dependency could be reduced.