Batı medyasında doğu toplumlarının yansıması
Reflexion of orient societies in occidental media
- Tez No: 264499
- Danışmanlar: PROF. DR. NURDOĞAN RİGEL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Gazetecilik, İletişim Bilimleri, Journalism, Communication Sciences
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Gazetecilik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 181
Özet
Çağımızdaki en önemli temsil aracı medyadır. Medyanın gücünü elinde bulunduranlar bireylerin, toplumların ya da ülkelerin sunumunu da kontrol edebilmektedirler. Yüzyıllardır Doğu'yu farklılaştıran, ?öteki? olarak kabul eden Batı'nın elinde bugün büyük bir güç olan uluslararası medya organizasyonları bulunmaktadır. Doğu ile ilgili uluslararası medyada sunulan haberler genellikle olumsuz olmakla birlikte aynı zamanda da zihinlerde var olan Doğu algısını güçlendirici yöndedir.Bu tezde uluslararası iletişim ve sorunları, medyada ?öteki?nin sunumu ve oryantalist bakış açısı incelenmiştir. The New York Times ve The Times gazetelerinde yayınlanan Doğu ile ilgili haberler seçilerek söylem analizi yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
In our age, representation tool is mass media. People who have power of mass media, can control presentation of individuals, societies or states. West which has made different East and has accepted ?other? for centuries, has international media organizations as a great power. News about East in international media is usually negative and besides this news corroborates thought of East in memories.International communication and its problems, presentation of ?other? and viewpoint of orientalist have been studied in this thesis. News about East which are selected from The New York Times and The Times, has been analysed with discourse analysis.