Menkul kıymetler ve vergilendirilmesi
Securities and their taxation
  1. Tez No: 264498
  2. Yazar: SEDEF PELİN GÜRLEK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ESRA EKMEKÇİ ÇALICIOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mali Hukuk Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Mali Hukuk Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 302
Özet
Finansal yatırım araçlarının vergilendirilmesine yönelik düzenlemeler, çoğu yatırımcı tarafından anlaşılması zor ve karmaşık bir yapıya sahiptir. Vergisel prensiplerin geliri elde eden gerçek kişinin mükellefiyet durumuna göre farklılaşması; elde edilen gelirin türü itibariyle de (faiz, kâr payı, alım - satım kazancı gibi) farklı yasal düzenlemelerin bulunması; belirli gelir türleri için geçici maddeler ile belirli dönemlere uygulanmak üzere düzenlemeler getirilmesi; gelirin yurt içinde veya yurt dışında elde edilme durumunun farklı vergisel sonuçlar doğurması; dar mükellefler açısından çifte vergilendirmeyi önleme anlaşmalarında ki hükümlerin de dikkate alınmasının gerekli olması gibi birçok değişik hususun aynı anda değerlendirilmesinin gerekmesi menkul kıymetlerden elde edilen gelirlerin vergilendirilmesi konusunun bir uzmanlık alanı olarak ortaya çıkmasına neden olmuştur. Çalışmamızda, mevzuat açıklanmaya çalışılmış, geçerli düzenlemenin içinde barındırdığı aksaklıklara değinilerek bir takım önerilerde bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
Legislations binding the taxation of financial instruments are generally thought to be difficult to understand by most of the investors as they have a complex structure. Taxation of profits gained from securities subject matter has been an area of specialization as for; taxation rules have a diversification by residence of the taxpayer, by the kind of capital income gained (such as; interest, dividends, capital gain), by the kind of income whereas it is subject to a specific legislation for a period of time, by the country (domestic zone or overseas) it is gained, by the ?Agreements on Preventing Double Taxation? which are ruled for non resident tax payers. In this study, we have tried to explain the applicable regulations and overturned some suggestions as the binding legislations cover some defects.