Servetin oluşumunda ve yaygınlaştırılmasında menkul kıymetler borsası
Stock exchange markets in formation and distribution of wealth
- Tez No: 264520
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ARİF YAVUZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri, Labour Economics and Industrial Relations
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Çalışma Ekonomisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 125
Özet
Yirminci yüzyılın sonlarına kadar çok ortaklı anonim şirketler ve sermaye piyasası - hisse senedi piyasaları hakkında sayısız kitap ve makale yazılmıştır. Bu tür çalışmaların halkın tasarruflarının yönlendirilmesinde bugüne kadar önemli işlevleri de olduğu bir gerçektir. Ancak ne var ki, 2008 küresel dünya krizi ile ABD sermaye piyasalarında hırslı para kazancı yüzünden özellikle de toksinli kâğıtlar olarak adlandırılan fonların yönetiminde artık işlerin iyi gitmediği görülmüştür. Bu durum, Batılı kapitalist ekonomiye zarar vererek, sistemin yeniden yargılanmasına yol açmıştır. Ancak sistemin hatasının nerede olduğu tartışılırken, yine birçok akademisyen ve yazar önemli bir meseleyi atlamıştır. Atlandığı düşünülen bu önemli konu ?servetin oluşumu ve yaygınlaştırılması politikalarında sermaye piyasası ve menkul kıymetler borsasının yeri ve rolü?dür.Bu bağlamda, bu çalışmada servetin oluşumu ve yaygınlaştırılmasında menkul kıymetler borsasının rolü ve önemi incelenmeye çalışılmıştır. Konu ile ilgili çeşitli kaynaklar, akademik çalışmalar, resmi araştırma sonuçları ve ilgili göstergeler araştırılmıştır. Bu doğrultuda, öncelikle toplumda gelir ve dağılımının yol açtığı tasarrufların, anonim şirketlere sermaye piyasası ve menkul kıymetler borsaları vasıtasıyla Amerika ve Avrupa kıtalarında nasıl değerlendirildiği ve tarihi süreç içerisinde gösterdiği gelişim hakkında bilgiler verilmiştir. Sermaye piyasalarının bir yandan bankalara alternatif olarak gelişip, şirketlerin öz finansman aracı olduğu, diğer yandan da servetin kitlelere yayılmasını sağlamak amacıyla Halk Kapitalizmi adıyla yola çıktığı bilinmektedir. Burada sermaye piyasasının Menkul Kıymetler Borsası aracılığı ile bu amacı ne dereceye kadar sağladığı açıklanmaya çalışılmıştır. Henüz çok ortaklı anonim şirketlerin, sermaye piyasası ve menkul kıymetler borsasının daha başlarında sayılan Türkiye için dersler çıkarılması bu çalışmanın başlıca amacıdır.Sonuç olarak, çalışmanın elde ettiği bilgiler ışığında, menkul kıymetler borsasının, servetin oluşum ve yayılım süreçlerinde belli rollere sahip olduğu bir gerçektir. Ancak piyasada yaygınlaştırılması düşünülen hisselerin çoğunluğunun giderek fonlar şeklinde belli bir azınlık elinde toplanmaya devam ettiği ve şirketlerin halka açılmasına rağmen yönetimi ve kontrolünün de temelde yine bu azınlığın elinde bulunduğu görülmüştür.
Özet (Çeviri)
Until the end of the twentieth century, many books and countless articles have been written about the stock market. Most notably, these studies are technical (especially in the US) and about earning money easy way from the stock markets. Nevertheless it is a fact that these books and articles are useful for the public to assess their savings efficiently. Again, considerable amount of these studies focus (correctly) on the dramatic impact to the process having on countries and populations around the world. In 2008 with the global financial crisis, it is witnessed that things are not going well in the US capital markets, mainly in the management of the funds, which are called ?toxic.? This situation has wounded the western capitalist system and shake the confidence. While the errors in the system are argued by the critics, an important issue has been skipped: ?the role and the place of the stock markets in the creation and dispersion of wealth.?In this context, the subject of the role and the place of the stock markets in the creation and dispersion of wealth is tried to be studied in this paper. Related with the subject, various sources; official researches, academic studies, and related statistics are explored. Accordingly in the paper, history of the creation and the development of the wealth in the U.S. and Europe are firstly explained. Furthermore, it is pointed out that stock markets are initially developed as an alternative to the banks for creating finance to businesses and aiming for dispersion of wealth to the large masses.As a result, in the light of the information gathered from the study, it is concluded that stock markets have a notable role in the creation and dispersion of the wealth, on the other hand, stocks in the capital markets are collected by a minority group in the form of funds, and, again despite of the public offerings, the management and the control of the companies are still on the hand of the same minority group.