Performans değerlendirmesinin adalet algısı ve iş tatminiyle ilişkisi
Fairness perception of performance appraisal and its relationship with job satisfaction
  1. Tez No: 264521
  2. Yazar: SADIK KILIÇ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. TEKİN AKGEYİK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri, İşletme, Labour Economics and Industrial Relations, Business Administration
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İktisat Bölümü
  12. Bilim Dalı: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 138
Özet
Bu çalışma, performans değerlendirmesinin adalet algısının iş tatminiyle ilişkisinin hangi boyutta olduğunu ortaya çıkarmak için yapılmıştır. Fakat bundan önce, birinci bölümde; performans değerlendirmesinin tanımı yapılmış, amaçları, yararları, sakıncaları ve değerlendirme süreci anlatılmıştır. Yine birinci bölümde; iş tatmini kavramı ve teorileri ve örgütsel adalet ve alt boyutları açıklanmaya çalışılmıştır. İkinci bölümde, performans değerlendirmesi ile iş tatmini ilişkisinde önemli bir faktör olan değerlendirme tatmini ve değerlendirmenin etkinliği anlatılmıştır. Fakat bundan önce ödül, performans, iş tatmini ilişkileri; iş-yaşam dengesi, iş tatmini ilişkisi; örgütsel çatışma, iş tatmini ilişkileri açıklanmaya çalışılmıştır. Çünkü tüm bu unsurların ilişkileri, performans değerlendirmesi-iş tatmini ilişkisini doğrudan ya da dolaylı etkilemektedir. Bunlardan sonra konunun esası anlatılmaya geçilmiş; değerlendirmenin adalet algısının ne olduğu, hangi boyutlardan oluştuğu ve iş tatminiyle ilişkisi ortaya konmaya çalışılmıştır. Üçüncü ve son bölümde ise bir anket vasıtasıyla bahsi geçen ilişkinin hangi düzeyde olduğu tespit edilmeye çalışılmıştır. Araştırmanın sonunda, bu ilişkinin varlığı teyit edilmiş, değerlendirmenin adalet algısının, iş tatmini üzerinde etkisinin bulunduğu kabul edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to expose in which level is the relation between fairness of performance appraisal and job satisfaction. However, before that at the first chapter, the definition of performance appraisal was made, and the aims, advantages, disadvantages and the appraisal process was told. Yet at the first chapter, the notion of job satisfaction, the theories and organizational justice and subdivisions of that was tried to tell. At the second chapter, appraisal satisfaction, which is an important factor in the relation between performance appraisal and job satisfaction and the efficiency of appraisal was told. However before that, the relations of award, performance, the relations of job satisfaction, the work-life balance, the relation of job satisfaction and organizational conflict was tried to explain. Because the relations of all these factors effect the relation between performance appraisal and job satisfaction in a direct or in an indirect way. After all of that the base of the subject was told and tried to explain what is the fairness perception of appraisal, in which condition it is formed and its relation between job satisfaction was tried to display. At the third and last chapter, it?s tried to determine by a survey ,in which level is the said relation. At the end of the research the asset of this relation is affirmed and it?s accepted that the fairness perception of appraisal has an effect on job satisfaction.