Türkiye'de başlıca karapara aklama yöntem ve alanları
The major methods and areas of money laundering in Turkey
  1. Tez No: 264529
  2. Yazar: RAMAZAN ARICAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. UFUK BAKKAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Maliye, Law, Finance
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Maliye Bölümü
  12. Bilim Dalı: Maliye Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 207
Özet
Karapara; suç neticesinde elde edilen haksız kazanç demektir. Karapara özellikle organize suç faaliyetleri neticesinde elde edilmektedir. Uyuşturucu madde kaçakçılığı, fuhuş, silah kaçakçılığı gibi ağır ve etkili suçlardan elde edilen karapara örgütlerin varlığının devamı için hayati önem taşımaktadır. Suç örgütleri öncül suç neticesinde elde ettikleri karaparanın müsadereye konu olmasını engellemek için söz konusu karaparayı çeşitli tekniklerle aklamaktadırlar. Söz konusu aklanan karapara suç örgütlerinin yeni faaliyetleri açısından sermaye olarak kullanılmaktadır. Böylelikle suç örgütleri yeni suç faaliyetleri gerçekleştirmektedir. Günümüzde suç örgütleri küreselleşme olgusu ve iletişim imkânlarının artmasıyla birlikte uluslar arası faaliyetlere başlamıştır. Suç faaliyetlerinden elde edilen karapara bu imkânlarla çok kısa bir süre içerisinde birçok uluslar arası işleme konu olarak aklanmaktadır. Suç örgütleriyle en etkili mücadele onlar için hayati sıvı özelliği taşıyan karaparadan mahrum edilmeleridir. Bu nedenle ulusal düzenlemeler ve uluslar arası işbirliğinin arttırılması ile aklamayla kapsamlı bir mücadele yapılmalıdır. Diğer yandan aklama tekniklerinin araştırılması ve duyurulması aklamayla mücadele eden kurumların başarısı için gerekli bir durumdur.
Özet (Çeviri)
İllicit money is an improper personel benefit that is derived by committing a crime. It is particularly gained from organized crime actions.Illicit money obtained from illegal drug traffic, prostitution and arms traffic is vital to organisations for their survival. To avoid confiscation, Criminal organisations launder the illegal earnings gained from a predicate offense by using various techniques. The laundered money is used as a capital for criminal organisations in their new actions. With this capital, criminal organisations make new crime actions. With globalization and communication facilities, today?s criminal organisations make international actions. The illicit money gained from crime actions is laundered with transactions in international area. The most effective struggle is to deprive criminal organisations of illicit money that is vital for them. So, there should be an extensive struggle with national regulations and international cooperation. It is necessary for the success of establishments struggled against the crime of laundering to research and notice laundering techniques.