Bizans siyasi ve sosyal tarihinde tasvir kırıcılık: İkonoklazma dönemi (787-843)
Iconoclasm in the political and social history of Byzantium, 787-843
  1. Tez No: 264528
  2. Yazar: JUNG HYE LEE
  3. Danışmanlar: PROF. DR. FAHAMEDDİN BAŞAR
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Tarih, History
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Ortaçağ Tarihi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 303
Özet
Bizans tarihinde yaklaşık 120 yıllık bir dönemi kapsayan Tasvir kırıcılık, sadece görünen dinî tasvirleri ilgilendiren bir konu değil, aynı zamanda Bizans'ın devlet-kilise ilişkilerinin, siyasî, sosyal, ekonomik ve askerî sorunlar ile heretik dinî mezheplerin ve dış kaynaklı tesirlerin de söz konusu olduğu komplike bir harekettir. Esasen Bizans'ın siyasî, sosyal ve ekonomik sorunları çevresinde gelişen bu hareket sürecinde Batı Kilisesi ve İtalya'nın Bizans'tan kopması, Batıda bir imparatorluğun kuruluşu, Ortodoks ikonolojisinin doğuşu ve ikon kültünün Ortodoks inancı olarak yerleşmesi, Bizans'ta Antik-Hellenistik kültürün yeniden güncellenmesi ve dünyevî sanatın canlanması gibi mühim olaylar meydana gelmiştir. Böylece İkonoklazma dönemi, Bizans'ın dinî, siyasî, sosyal ve kültürel hayatında belirli izler bırakarak Bizans tarihinde bir dönüm noktası teşkil etmiştir.
Özet (Çeviri)
Iconoclasm- which is not solely related to visual religious paintings but also to the state-church relations of Byzantium, and to the political, social, economical and military problems of the empire and religious heresy influence including the foreign affects- is a complicated movement lasted one hundred and twenty years in Byzantine history.In the period of Iconoclasm which was actually taking place in Byzantine?s political, social and economical environment, there existed significant historical events such as the separation of the Western church and Italy from Byzantium, establishing of the empire in the western world, developments of Orthodox iconology, settlement of the icon cult as the Orthodoxy doctrine, revival of the Late ancient Hellenistic culture and the rehabilitation of the secular arts. Therefore the period of Iconoclasm was a turning point which left the remarkable legacies in the religious, political, social and cultural aspects in Byzantine history.