Türkiye'de vergi yapısının gelir dağılımına etkisi
The effect of tax structure on income inequality in Turkey
- Tez No: 264530
- Danışmanlar: PROF. DR. RECEP SEYMEN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri, Labour Economics and Industrial Relations
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 192
Özet
Bu çalışma, temel olarak Türkiye'de vergi yapısının gelir dağılımına etkisini incelemekte; bunun yanı sıra, gelir dağılımını etkilediği düşünülen bir dizi faktörü de (büyüme oranı, cari açık ? gsyih oranı, yükseköğretim okullaşma oranı, sendikalaşma oranı, IMF yapay değişkeni) inceleme altına almaktadır. Çalışmanın amacı, çalışma iktisadının temel konularından biri olan ve aynı zamanda iktisat literatüründe çok önemli bir yere sahip olan gelir dağılımının ülkemiz bağlamındaki dinamiklerine farklı bir bakış geliştirebilmektir.Türkiye'deki vergi yapısının genel karakteristiği, kişilerin gelirleri ile doğrudan bağlantılı olmayan dolaylı vergilerin vergi yapısı içerisinde önemli bir yere sahip olmasıdır. Ülkemizde, dolaylı vergilerin bu denli yüksek olması - özellikle tüketime dayalı vergiler olması açısından - toplum içerisinde bir dengesizliğe yol açmakta ve gelir dağılımını olumsuz yönde etkilemektedir.Ülkemizde gelir dağılımı ile ilgili çok az sayıda ampirik çalışma mevcuttur. Bu bağlamda, çalışmanın temel özgünlüklerinden birisinin, çalışmanın sadece bir literatür araştırmasına dayalı değil, aynı zamanda ekonometrik ölçüm yöntemlerine dayalı olması olduğu söylenebilir.
Özet (Çeviri)
This study basically examines the effect of tax structure of Turkey on income distribution. Besides that, it also examines a series of factors (growth rate, current account deficit/national income, secondary schooling rate, unionization rate, and IMF dummy variable) which are believed to affect income distribution as well. Income distribution itself is one of the main topics of labor economics and has a great significance in economics literature. In this respect, the main purpose of this study is to develop a new perspective to the dynamics of income distribution in our country.The general characteristic of tax structure in Turkey is that the indirect taxes which have nothing directly related with the people?s incomes have great importance in the tax structure itself. Since the indirect taxes are so much related with consumption, they create a substantial amount of economic imbalance within the society.There are limited number of empirical studies of income distribution regarding our country. In this context, it can be argued that the main originality of this study is that not only it depends on a literature survey but it mainly depends on econometric quantitative techniques.