Konaklama işletmelerinde yönetim muhasebesi sistemleri ve uygulaması
Management accounting systems at hospitality firms and application
- Tez No: 264584
- Danışmanlar: PROF. DR. SEMRA ÖNCÜ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Celal Bayar Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Bölümü
- Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 149
Özet
Günümüz işletmelerinin içinde bulundukları küresel piyasa koşulları, yoğun kar baskısı altında yaşamlarını sürdürebilmeleri ve büyüyebilmeleri için kendilerine rekabet üstünlüğü sağlayacak yöntem ve araçları kullanmaları bir zorunluluk haline gelmiştir. Sürdürülebilir rekabet üstünlüğü sağlamak için firmanın öncelikle iç süreçlerinde etkinliği ve verimliliği yakalaması gerekmektedir. Yönetim muhasebesi sistemi, işletmenin ve de esas olarak yönetimin temel unsuru olan ?karar? mekanizmasının daima zamanlı, doğru ve rekabet üstünlüğü yaratmasını destekleyici olarak görev yapmaktadır. Yönetim muhasebesi sistemlerini kullanarak yöneticilerin aynı anda birden fazla değişkeni bir arada incelenmesi ve birbirleriyle ilişkilendirilmesi sonucu elde ettikleri raporlar ve bilgiler doğrultusunda karar alması özellikle karar alma sürecinin daha sağlıklı ve etkin sonuç vermesini sağlamaktadır.Konaklama işletmeleri küreselleşmenin etkilerini en fazla hisseden sektörlerden biri olarak yoğun bir rekabet ve büyüme baskısı altındadır. Özellikle sektörün yapısı gereği emek yoğun olarak çalışılması ve otomasyona sıklıkla başvurulamaması etkin bir yönetim ve sistem anlayışını zorunlu kılmaktadır. Bunun içindir ki; otel yönetimlerinin karar alırken ve bu kararların etkilerini ölçerken iyi bir sistemin kendilerini desteklemesi gerekmektedir.Çalışmamızda; Manisa merkezli olmak üzere Türkiye'nin dokuz ilinde on üç otel ile faaliyet göstermekte olan Anemon Otelleri'ndeki yönetim muhasebesi sisteminin yapısı ve sistem araçlarının kullanımı araştırılmış ve elde edilen bulguların ışığında şirketin mevcut durumu tespit edilerek öneriler geliştirilmeye çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
Today?s companies have to use different tools and methods ?that can create competitive advantage for them? to survive and growth under the global market conditions and profit pressure which they face with. For a sustainable competitive advantage, company has to seize on effectiveness at internal processes and efficiency. Management accounting system is working for supporting company and especially the ?decision? mechanism which is the primary fact of management to always be well-timed, correct and creating competitive advantage. Management accounting system ensures more effective and correct results for decision taking process of management by giving chance to analyze many variables together and also linking them each other.Hospitality businesses are facing with intensive competition and growth pressure as a sector which mostly gets affected from the results of globalization. Especially the labor-intensive working style and less automation chances of the sector, push the companies to have effective management and system understanding. Hence, hotel management should be supported by a well working system when taking decisions and analyzing the effects of those decisions.In this study; it has been searched the structure of management accounting system and usage of the tools of the system in Anemon Hotels Chain that has 13 hotels in 9 cities of Turkey. However, it is tried to asses the current situation of the company and enhance proposals in the light of findings.