Konaklama işletmelerinde maliyet ve yönetim muhasebesi problemleri ve çözüm önerileri
Cost and management accounting problems in flotels and stution suggestions
  1. Tez No: 137016
  2. Yazar: FİLİZ ANGAY
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AYTEN ERSOY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2003
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 170
Özet
ÖZET Globalleşmenin sonucunda, ağırlama endüstrisi yöneticileri, çalışmalarım sabit bir çevrede sürdürememektedirler. Farklı kanunları, ekonomik sistemleri, ve muhasebe sistemleri olan ülkelerde faaliyet göstermek zorundadırlar. Ağırlama endüstrisi, değişen çevreyle yüzyüzedif. Yöneticinin; faaliyetleri, iş çevresini ve nasıl yönetim karan alacağım bilmesi gerekir. Bu da muhasebe terminolojisi, muhasebe sistemleri ve muhasebe kontrolü bilgisi vasıtasıyla olur. Bu bilgi, ekonomi ve iş çevresinin ve global rekabetin yarattığı riskleri minimize edecektir. Yöneticilerin dikkati, müşteri hizmetini etkilemeden kar seviyesini koruma çabasıyla, geliri maksimize etmek ve maliyeti minimize etmeye odaklanmıştır. Bu aşamada maliyet ve yönetim muhasebesi bilgisinden yararlanılacaktır, çünkü bütçe oluşturma ve diğer otellerin performansım izlemeyi de içeren planlama ve kontrol ve fiyat belirleme ile pazarlama, finanş ve yatırım kararlarım da içeren karar-Verme durumlarında maliyet Ve yönetim muhasebesi bilgisi gerekecektir. Otellerdeki gelirin büyük bir kısmı odalar bölümünden sağlanır. Doluluk yüzdeleri ve günlük ortalama oda fiyatı izlenir ve mevcut oda basma gelir analizi yapılır. Maliyet alanlarının kontrolünün, karlılık üzerinde büyük etkisi olur. Yiyecek satışı önemli bir kar merkezi, ya da zarar verici bir yük olabilir. Otel müşterileri, diğer otellerden veya yerel çevreden müşteriler vasıtasıyla gelir maksimize edilmeye çalışılmalıdır. İçecek departmanı genellikle odalardan sonra otelin en karlı departmanlarından biridir, ama kontrolü de en zor olan bölümlerden biridir. Yüksek yiyecek ve içecek maliyeti, yanlış fiyatlama, hırsızlık, kullanılmayan artık veya stok kontrolü eksikliğinin göstergesi olabilir. Bütün bunların incelenmesi ve kontrolü için de maliyet ve yönetim muhasebesi bilgisinden yararlamlır Bu tezin amacı, otellerde maliyet ve yönetim muhasebesi uygulamalarım incelemek ve problemleri ortaya çıkarmak ve maliyet ve muhasebesi bilgisinden ne ölçüde yararlanıldığım tespit etmektir. Özellikle fiyatlama, yiyecek-içecek maliyet kontrolü ile hata ve hile tipleri üzerine odaklanılmıştır. Tezin teorik içeriğinden oluşturulan anket, Antalya bölgesindeki 4 ve 5 yıldızlı oteller ve tatil köylerine uygulanmış ve sonuçlar değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
SUMMARY“Cost and Management Accounting Problems in Hotels and Solution Suggestions”As a result of globalization, hospitality industry managers can not continue working in stable environment. They must operate in countries with different laws, economic systems and accounting systems. The hospitality industry faces with changing environment. The manager needs to understand operations, the business environment and how to make management decision. The understanding is through the knowledge of accounting terminology, accounting systems and accounting controls. This knowledge will minimize the risks posed by economic and business environment and global competition. The attention of the managers is focused on maximizing revenue and minimizing costs with effort to maintain profit levels without affecting customer service. Cost and management accounting information will be used at this point, because cost and management accounting information will be necessary in planning and control which involve creating budgets and monitoring the performance of other hotels and decision-making situations which include price determination and decisions on marketing, finance and investment. The rooms department makes up the Most part of the hotel revenues. Occupancy percentages and average daily room rate are traced and revenue per available room analysis is performed. To control the cost areas has a major effect on the profitability. The sale of food can be a significant profit centre or a damaging drain. It should be tried to maximize revenues from hotel guests, guests from other hotels and the local environment. The beverage department is generally one of the most profitable department of a hotel after rooms department, but also one of the most difficult department to control. High food and beverage costs may be indicator of incorrect pricing, theft, waste or lack of inventory control. Also to examine and control all öf these, the cost and management accounting information is used. The purpose of this study is to investigate the cost and management accounting practices in hotels and to find out the problems and the degree of using this information. The study is focused especially on pricing, food & beverage cost control and the types of the fault and fraud. A questionnaire is formed from the contents öf the study and applied to 4 and 5 star hotels and holiday villages in Antalya region and the results are analyzed. XI