Mustafa Kutlu'nun hikâyelerinde şahıs kadrosu
Mustafa Kutlu's tales person frame
- Tez No: 264586
 - Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. RIZA BAĞCI
 - Tez Türü: Yüksek Lisans
 - Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
 - Yıl: 2008
 - Dil: Türkçe
 - Üniversite: Celal Bayar Üniversitesi
 - Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
 - Ana Bilim Dalı: Türk Edebiyatı Bölümü
 - Bilim Dalı: Yeni Türk Edebiyatı Ana Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 237
Özet
Mustafa KUTLU'nun hikâyelerinde şahıs kadrosu konulu tezimizde Cumhuriyet döneminin tanınmış hikâyecilerinden olan Mustafa KUTLU'nun sanatçı kişiliğini ortaya koymak, hikâyelerindeki şahıs kadrosu ile Türk toplumunu meydana getiren bireyler arasındaki benzerlikleri belirlemeyi, Türk insanının Mustafa KUTLU'nun hikâyelerine nasıl, ne şekilde, hangi özellikleriyle yansıtıldığını tespit etmeyi amaçladık.Çağdaş hikâyecilere göre, içinde yaşadıkları toplumun, çeşitli yönleriyle sanat eserine yansıması çok önemlidir. Onlar topluma adeta bir ayna tutarak, onu bütün yönleriyle eserlerinde yansıtmaya çalışırlar. Mustafa KUTLU da hikâyelerinde Türk toplumunu çeşitli kesimleriyle tanıtmaya büyük bir önem verir. Bunun akademik bir çalışmayla ortaya konulması, modern Türk hikâyeciliğinin gelişim çizgisinin ortaya konulması açısından son derece önemlidir.Cumhuriyet dönemi Türk hikâyesinin gelişiminin ortaya konulması, tek tek bu dönemin hikâyecilerinin incelenmesine bağlı olduğundan, Mustafa KUTLU ile ilgili yapılan bu çalışmayla Cumhuriyet dönemi Türk hikâyesinin gelişim çizgisinin ortaya konulmasına önemli bir katkıda bulunulacaktır.Tez beş bölümden oluşmuştur:1. Modern Türk Hikâyeciliğinin Gelişimi. 2. Mustafa KUTLU'nun Hayatı ve Sanatı. 3. Mustafa KUTLU'nun Hikâyeleri. 4. Mustafa KUTLU'nun Hikâyelerindeki Şahıs Kadrosu. 5. Sonuç.
Özet (Çeviri)
In our character list themed thesis, we aimed to present the artistic character of Mustafa KUTLU who was one the of well known narrators of the republic period. We intended to determine the similarities between the character list and the individuals who forms the Turkish society and to specify how, wherein, which features the Turkish were shown in Mustafa KUTLU?s stories.According to the contemporary story tellers, the reflection of the society they live in, is important for its various aspects in their literary Works. They nearly try to reflect the society in every aspects of it. Mustafa KUTLU gives importance to introduce the Turkish society with its various ranks, too. So putting forward this emphasis with an academic study is extremely important to the progress line of the modern Turkish narration.As we put forward the progress of the Republic period Turkish narration, it depends upon the study of the narrators of this period one by one. So we are going to make a contribution by putting forward the progress of the Republic period Turkish narration with this study.The thesis is formed in five parts. Part 1. The progress of Modern Turkish narration. Part 2. Mustafa Kutlu?s Life and art. Part 3. Mustafa Kutlu?s Stories. Part 4. The character list in stories of Mustafa Kutlu. Part 5. Conclusion.