İnsan kaynakları yönetiminde personel seçim süreci ve elektronik sektöründe bir örnek olay çalışması
Personnel selection progress in human resources management and a case study in electronic sector
- Tez No: 264603
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. AYLİN ÜNAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Celal Bayar Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Bölümü
- Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 131
Özet
Günümüzde insan, tüm kurum ve işletmelere rekabet avantajı sunan en önemli faktör olarak öne çıkmaktadır. Personel seçme ve yerleştirme süreci, insan kaynağının verimli kullanılması sürecinin başlangıcıdır. Bu sebeple günümüz işletmeleri eleman seçimi sürecine çok önem vermekte; doğru işe doğru eleman eşleşmesini sağlamak için çeşitli sınav ve mülakat tekniklerinden faydalanmaktadırlar. İşletmeler sistemli ve düzenli bir personel seçim sürecinin işlemesiyle eğitimli ve nitelikli personeller arasından en iyilerini işletmeye çekebilmek ve bunları işletmede tutabilmek için rekabet halindedirler. Bu nedenle personel seçim işlevi, işletmeler açısından büyük önem taşımaktadır.Bu çalışmada insan kaynakları yönetiminde personel seçim sürecinin adımları incelenerek, personel seçim sürecinin önemi ortaya konmaya çalışılmıştır. Çalışmanın uygulama bölümünü içeren son kısmında ise Manisa ili organize sanayi bölgesinde elektronik sektöründe faaliyet gösteren ve ülkemizin sayılı elektronik işletmelerinden biri olan VESTEL ELEKTRONİK şirketinde insan kaynakları personel seçim süreci örnek olay şeklinde ele alınıp incelenecektir.
Özet (Çeviri)
Today, human, which provides advantage of competition, takes the lead among the other factors in all the institutions and corporations. The selection and employment process is a starting point for the productive use of human resource. For that reason, corporations attribute a great importance to this process and apply different kinds of exams and interviews to choose the most suitable staff for a position. Corporations compete to get and hide the most suitable staff among the most educated and qualified ones by carrying out a systematic selection process. Therefore, the selection of the staff has a vital importance for them.In this study, the importance of the selection and employment process is revealed by evaluating the stages of this process. The last part of the study includes the survey applied on the human resources employees of VESTEL ELEKTRONİC, leading company in electronic sector in Manisa. Similarities are observed between the results and the literature as a consequence of evaluation and interpretation of questions taking place in the survey.